Bokus
Stephen King - Att skriva : en hantverkares memoarer, E-bok

E-bok, Svenska, 2017

Att skriva : en hantverkares memoarer

Av Stephen King

79 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning

Stephen Kings Att skriva har sedan den utkom 2000 blivit en modern klassiker, lika älskad av läsare som av författare. Att skriva är både en självbiografi och handbok i skrivandets hantverk. King berättar om barndomen på 50- och 60-talet, om skolåren och om det tidiga intresset för skrivandet. Han ger också praktiska och underhållande tips till aspirerande författare med en mängd exempel från sina egna och andras texter.Nyöversättning av författaren Ola Larsmo, som även bidrar med ett nyskrivet efterord.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2017-05-16
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 299
  • Filformat: EPUB
  • Filstorlek: 2,2 MB
  • Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
  • ISBN: 9789100169954
  • Förlag: Albert Bonniers Förlag
  • Originaltitel: On Writing
  • Översättare: Ola Larsmo
  • Medarbetare: Miroslav Sokcic
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

69 recensioner, genomsnitt 4.7/5

  1. 5/5 Joakim

    Jag är nöjd med boken samt leverans

    Verifierat köp
  2. 5/5 Tommy F

    som rubriken lyder så får man likväl goda skrivtips och råd av alla de slag även en inblick i författaren och personen stephen king, vilket ärligt talat är huvudsyftet varför jag köpte boken. king bjuder på sig själv i stora portioner och man får ta del av både intressanta och dråpliga anekdoter från hans liv. så en verkligt högkvalitativ bok, när sådana är som bäst

  3. 4/5 -

    Stephen King är en bästa på att berätta. Att få ta del av hans tankar och idéer om skrivandet, är intressant och blir aldrig tråkigt. Boken är också något av en biografi, där man får insyn i de händelser och relationer som haft betydelse för författarskapet.

  4. 5/5 -

    Detta är 4:e gången jag läser Kings bok och varje gång lär jag något nytt. Dessutom kan Stephen hjälpa en blivande författare att våga lita på sig själv, och frukten av hårt arbete. Oerhört bra bok!
    / M. Holmgren

  5. 5/5 Christine L

    Tillsammans med Bodil Malmstens bok "Så gör jag" är denna kurslitteratur för mig i en kurs om kreativt skrivande. Bättre kurslitteratur kan en inte ha. King är rolig och rakt på sak, han undviker inga ämnen och är brutalt ärlig. Jag skrattar många gånger högt åt hans berättande så denna bok läser jag både i lärandesyfte och som underhållning. En bok att återvända till många gånger om en har ambitionen att själv skriva. Jag rekommenderar den oavsett.