Aningar : sex essäer

AvZadie Smith

Häftad, Svenska, 2020

185 kr

Skickas . Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

”Det kommer att skrivas många böcker om år 2020; historiska, analytiska, politiska och heltäckande redogörelser. Denna bok är inte något av detta, året har ju inte ens passerat. Vad jag försökt göra är att organisera några tankar och känslor som händelserna väckt inom mig så här långt, under de skärvor av tid som året erbjudit. Framför allt är det personliga essäer: små per definition, korta av nödvändighet.”

Aningar innehåller sex personliga texter om att leva i en tid som oväntat och fullständigt kommit att domineras av Covid-19.

”Jag tror att denna samling av mindre texter kommer att bestå som något vackert. Även om den är född ur pandemin och ur det nedstängda samhället så känns den som en dörr som visar in mot nya rum för tanken. Zadie Smith är en underbar essäsist.” THE GUARDIAN

Produktinformation

Utforska kategorier

Betyg & recensioner

3.5/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

NW

Zadie Smith

Häftad

129 kr

Knäppo

Zadie Smith, Nick Laird

Inbunden

165 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

  • -22%
Del 1

Spelet

Elle Kennedy

Pocket
9

69 kr89 kr

  • -22%
Del 4

Målet

Elle Kennedy

Pocket
4

69 kr89 kr

  • -30%
Del 2

Intrig i Amalfi

Anders de la Motte, Anette de la Motte

Pocket
2

69 kr99 kr

  • -25%
Del 5

Finalen

Elle Kennedy

Häftad
4

149 kr199 kr