E-bok, Svenska, 2020
Minnestrådar
79 kr
Skickas fredag 9/10
Beskrivning
Sommaren 1939 anländer sextio judiska ungdomar från Tyskland till en gård utanför Falun. Här skall de lära sig jordbruk för att snart nå sina drömmars mål, en kibbutz i det blivande Israel. Men kriget bryter ut och de blir kvar i Sverige.
Carola Hansson låter sin berättelse om tre av dessa tonåringar ta sin början 1935 i Königsberg. Med sitt lågmält suggestiva språk levandegör hon hur deras tillvaro successivt slås i spillror av den nazistiska terrorn. Ur studier och ivriga samtal kring sionismens idéer växer ändå en bräcklig framtidstro - en tro de kämpar för att bevara också i exilens utsatthet.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2020-09-09
- Format: E-bok
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 258
- Förlag: Albert Bonniers Förlag
- ISBN: 9789100187699
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
1 recensioner, genomsnitt 4/5
- 4/5 Jan W
Hanssons bok är som alltid stilrent och vackert skriven. En historia kring en del av Sveriges hjälp till flyktingar (med alla dess goda och dåliga exempel) som hittills varit mindre känd. Det handlar om hur en europeisk judisk ungdomsrörelse under svåra förhållanden upprättar ett slags jordbrukskollektiv på olika håll i Europa, som en förberedelse för en utvandring till Palestina. Den rörelsen fick även fäste i Sverige, bland annat på en gård utanför Falun. Hanssons bok följer några ungdomars öden och tankar kring främlingskap, flyktingtillvaro och drömmen om ett judiskt hemland, fritt från judehat och förföljelser. Hanssons berättelse är helt fiktiv och kan förstås läsas helt fristående. Men tillsammans med Kaj Schuelers bok En kibbutz i Falun och dokumentären Kibbutzen i Falun (kan ses på svt play) kan man om man vill gå vidare få en mycket fascinerande inblick i en flyktingvärld som vi vetat väldigt lite om.