Ljudbok, Svenska, 2021
Torsdagsmordklubben
99 kr
Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Beskrivning
Elizabeth, Joyce, Ibrahim och Ron, alla närmare de åttio, bor på Coopers Chase, ett luxuöst äldreboende på den idylliska engelska landsbygden. På torsdagarna träffas de och ägnar sig åt att efter bästa förmåga lösa ännu olösta brott. Tillsammans utgör de den okonventionella och kreativa Torsdagsmordklubben, ständigt diskuterande över en kopp te eller varför inte ett glas gin eller whisky.
När ett mordfall blir verklighet och lik dyker upp på de mest oväntade platser ställs Torsdagsmordklubbens mod och kreativitet på sin spets och de bestämmer sig omedelbart för att hitta mördaren och lösa den kniviga mordgåtan.
Omslag © Netflix 2025. Used with permission
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2021-04-01
- Språk: Svenska
- Speltid: 11 tim 56 min
- Filformat: MP3
- Filstorlek: 380,4 MB
- ISBN: 9789100189013
- Förlag: Albert Bonniers Förlag
- Originaltitel: The Thursday Murder Club
- Översättare: Ing-Britt Björklund
- Uppläsare: Cecilia Nilsson
- Serie: Torsdagsmordklubben
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
142 recensioner, genomsnitt 3.6/5
- 5/5 Emelie
Mycket spännande och intressant. Exakt min typ av bok. Jag fnittrade fler än en gång medan jag lyssnade. Uppläsaren var lysande.
- 4/5 Sabina389
Torsdagsmordsklubben är en rolig och spännande bok där vi får följa ett gäng pensionärer som försöker lösa brott. Boken får dig både att bli nervös av spänning men ger dig även massa skratt. Jag gillade boken väldigt mycket det bästa med den är humorn och att det just är pensionärer som löser morden, det gör allt så mycket roligare. I början är den lite seg men sluta inte läsa för det roliga kommer lite längre fram. Boken är väldigt underhållande och det händer mycket hela tiden. Det är väldigt korta och lättlästa kapitel vilket gör att man inte blir uttråkat för det händer något nytt i nästan varje kapitel. jag skulle säga att den enda nackdelen med boken är att den är väldigt rörigt på grund av alla namn man ska hålla koll på och i slutet går allting väldigt fort så det gäller att verkligen hålla koll på vem som är vem för att man ska förstå slutet. Trots att den är lite rörig så vill man börja läsa fortsättningen så fort man läst klart första boken.
Så vill man läsa en rolig men samtidigt spännande bok så rekommenderar jag att läsa den. - 4/5 -
Fint och lite pladdrigt skildrat om ett äldreboende i England. Så skulle jag vilja tillbringa min ålderdom med. Mysigt skildrat om vuxna normala människor och vänskap. Plus lite mord då.
- 5/5 -
Väldigt spännande och otroliga berättelser som för historien framåt på ett underbart sätt.
- 3/5 -
Helt okej, underhållande och rolig berättelse om ett gäng småsmarta pensionärer.