Ljudbok, Svenska, 2021
Billy Summers
Av Stephen King
99 kr
Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Beskrivning
Billy Summers är en yrkesmördare med hjärta – och den bästa i branschen. Nu vill han lämna sitt tidigare liv, det är bara ett sista jobb kvar. Billy är en av världens bästa krypskyttar, han är Irakveteran och en riktig Houdini som försvinner spårlöst när jobbet är gjort. Så vad skulle kunna gå fel? Tja, allt. En historia om kärlek och hämnd, och en tvivelaktig hjältes försök till försoning.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2021-11-24
- Språk: Svenska
- Speltid: 20 tim 7 min
- Filformat: MP3
- Filstorlek: 588,3 MB
- ISBN: 9789100191023
- Förlag: Albert Bonniers Förlag
- Originaltitel: Billy Summers
- Översättare: John-Henri Holmberg
- Uppläsare: Ludvig Josephson
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
59 recensioner, genomsnitt 4.2/5
- 3/5 Fabbe
Bra bok och intressant. King är en fantastiks berättare, dock känns det lite som att det går på autopilot här. Man förstår ganska snabbt hur detta kommer att sluta. Sen är det två böcker i en och storyn startar om när en ny karaktär kommer in i handlingen.
- 4/5 -
Mycket bra och spännande bok, börjat se ett mönster i att alla Kings böcker ska ha minst en huvudkaraktär som vill bli författare.
- 4/5 -
Målande karaktärer, i typisk King-anda. En spännande bok med många tvära svängar vart historien är på väg. Väldigt uppskattad historia som jag kommer tipsa mina vänner om.
- 5/5 Britt-Marie K
Betyg: 5 av 5 - 📚 - Alla som känner mig det allra lilla minsta, vet ju att Stephen King är min absoluta favoritförfattare, och har varit det i över fyrtio år nu. Över sjuttio böcker har jag av honom i min bokhylla, hela hans utgivning på svenska.
Jag älskar ju hans sätt att skriva. Och även om själva historierna i hans böcker såklart också är väldigt viktiga, så är det ändå mest "allt runtomkring" som jag tycker bäst om. Personskildringar, miljöskildringar, samhällskritik, och hans värnande om barn, dom svaga i samhället, och "den lilla människan", det är den största behållningen av hans böcker, tycker jag.
Och oavsett om hans böcker är verkliga eller övernaturliga, så tycker jag att dom är lika bra. Den här boken tillhör dom böckerna som inte är övernaturliga, utan den här är mer åt deckarhållet. Härligt tjock var den också, cirka sexhundra sidor. Och precis lika bra som alla hans tidigare böcker var den. Tycker det är så fantastiskt att han kan förnya sig för varje bok, och att han aldrig upprepar sig. Boken är välskriven, spännande, otäck, gripande, och mycket, mycket bra.
Rekommenderar varmt boken, precis som alla hans tidigare böcker, och hoppas på att den 74-årige författaren får leva länge och skriva många fler böcker. - 4/5 -