Inbunden, Svenska, 2025
Sveriges sak var vår : den hemliga svenska motståndsrörelsen
305 kr
Skickas måndag 12/10
Beskrivning
Ett väpnat angrepp mot Sverige har hittills aldrig inträffat i modern tid, men så sent som på 1990-talet fanns en beredskap för att kunna slå tillbaka om en invasion och ockupation faktiskt skulle äga rum. Det handlade om en stay behind-organisation, en svensk motståndsrörelse – bildad vid det kalla krigets gryning.
Johan Wennström har länge följt spåren efter motståndsrörelsen. Han har talat med underrättelseofficerare, invigda personer i den svenska statsledningen, ännu levande motståndsmän och de dödas familjer, samt funnit tidigare okända eller hemligstämplade dokument. Resultatet är ett historiskt verk som för första gången skildrar den svenska motståndsrörelsen bortom myterna och i full skala. Sveriges sak var vår är också en idébok om den svenska framtiden i Nato och betydelsen av en säkerhetspolitik grundad på nationella instinkter.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2025-09-19
- Mått: 210 x 10 x 120 mm
- Vikt: 210 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 256
- Förlag: Albert Bonniers Förlag
- ISBN: 9789100808310
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
15 recensioner, genomsnitt 4/5
- 5/5 Christer Mann
När man har läst " Svenska kocentrationsläger i tredje rikets skugga" och förstår att det fanns många dolda fakta hur det var bakom kulisserna.
Verifierat köp
Svenska staten begrep att det var nödvändigt med en hemlig motstånds organisation likt den norska som min farbror arbetade för. Min farbror ifrågasätts idag av några som inte kan hitta dokument (forsknings adekvata handlingar) och därmed näst intill förlöjligar honom och hans insatser som norsk motståndsman under hela kriget. Läs Thomas Tynanders bok.
Redan under kriget skyddade svenska myndigheter de svenskar som var verksamma i norska motståndsrörelsen. Hur Svenska arkiv rensades under och efter kriget går nog aldrig att få klarhet i och detta tar vissa som bevis på att min farbror inte var så aktiv. - 3/5 Carl
Kanske inte så intressant vad som häde på 40,50 talet Trodde det skulle vara lite nyare information. Mycket äldre information i boken.
- 5/5 Erik
Mycket intressant info om försvarsplaneringen efter WII i Sverige. Gedigen forskning ger hög trovärdighet åt innehållet. Förvånande att så mycket kunde ske i total hemlighet och med personer helt utan anknytning till Försvarsmakten.
- 5/5 Samo
Berättelse om det man kunde ana men inte fick veta! Boken ger en bild av vad som skedde förr och som förhoppningsvis sker idag i det dolda.
- 5/5 Camilla S Verifierat köp