E-bok, Svenska, 2011
I Cooks kölvatten : med Yaghan till Nya Zeeland, Australien, Sydafrika och Västindien
Av Heléne Mårtensson, Arne Mårtensson
99 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Beskrivning
Det här är början på en ovanlig historia. En bankdirektör som bryter alla konventioner och genomför sitt livs dröm: en seglats ett varv runt jorden tillsammans med sin livskamrat Heléne.
Seglingen - som startade 1 juni 2006 och avslutades 17 juni 2009 - sker med Heléne och Arne Mårtenssons Hallberg-Rassy 62:a Yaghan, som byggdes för detta ändamål. Den första delen av seglingen har nedtecknats i Vid nytt roder, som utkom 2009.
Arne och Heléne Mårtensson har bägge arbetet länge inom bankvärlden på höga poster. Arne var ordförande i Handelsbanken och hade flera styrelseuppdrag av dignitet när de bestämde sig för att satsa på drömmen att segla jorden runt. Paret har skrivit vartannat kapitel i boken: Heléne berättar om omgivningarna och tankar kring seglingen, Arne beskriver den teknik de använder under seglingen och om valet att lämna den maktsfär han så länge har verkat i.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2011-08-03
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 204
- Filformat: EPUB
- Filstorlek: 1,3 MB
- Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
- ISBN: 9789113037080
- Förlag: Norstedts
- Upplaga: 1
- Serie: Nautiska Biblioteket
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
0 recensioner
Inga recensioner tillgängliga.