Pocket, Svenska, 2018
Mitt hjärtas oro
99 kr
Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Axel och Sara möts i början av 1900-talet. Han en gift välbärgad gift man med ett mörkt förflutet och ett sår som han döljer. Hon är en ung litteraturstudent i Uppsala som svärmar för Hjalmar Söderberg och letar efter något som ger livet en djupare mening. Hon attraheras av hans mörker och sårbarhet. Han ser möjligheten att komma loss från ett kvävande äktenskap, och kanske också från sig själv.
Deras kärlekshistoria utspelar sig i sekelskiftets Stockholm och Uppsala, idylliska villaområden och stenpalats gömmer bultande hjärtan och en oro som aldrig tycks stillna.
Malou von Sivers första roman har sin utgångspunkt i hennes familjehistoria och sommarprat från 2016. Hon sitter vid sin fars dödsbädd och försöker förstå hur ett sår kan ärvas från generation till generation, ett arv som har format henne som människa.
Kärleksromanen, Mitt hjärtas oro, är första delen i en trilogi, en berättelse med personligt avstamp som sträcker sig från förra seklets början fram till idag.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2018-05-17
- Mått: 110 x 178 x 20 mm
- Vikt: 174 g
- Format: Pocket
- Språk: Svenska
- Serie: Såret
- Antal sidor: 315
- Upplaga: 1
- Förlag: Norstedts
- Medarbetare: Sanna Sporrong
- ISBN: 9789113084848
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
28 recensioner, genomsnitt 3.7/5
- 3/5 Villivonkansbooks
Når Axel möter Sara på en fest, blir han genast attraherad av henne. Axel är dock redan gift i ett krävande äktenskap och har ett mörkt förflutet. Sara är mycket yngre och studerar litteratur. Trots alla olikheter dras de till varandra.
🐴
Mitt hjärtas oro är första delen i en släktberättelse som sträcker sig från seklets början till idag. Jag hade en del fördomar innan jag läste den här boken. Jag tänkte att det var ytterligare en kändis som tror sig kunna skriva böcker, som sen bara visar sig vara skräp. Jag blev både glad och förvånad över att jag hade så fel. Författaren skriver väldigt bra! Axels livsresa är fängslande att följa. Jag blir dock lite förbannad på honom, i bland beter han sig som ett stort pucko! Det är en trevlig tidsperiod som boken utspelar sig under och det är intressant att få följa kvinnornas utveckling i boken. Det livet de levde då är så långt ifrån kvinnors liv idag. Hela boken känns väldigt verklighetstrogen och jag undrar hur mycket av det som hänt på riktigt! Ganska mycket får jag känslan av! Det här är en riktigt bra start på en triologi, boken gav mersmak! Jag ser fram emot att läsa hur livet fortsätter för Axel och den andra i familjen! - 1/5 Berit B
- 4/5 Ann-Catrin T
- 4/5 Martin H
- 3/5 Lennart N