Bokus
Anki Edvinsson - Snöängeln, Ljudbok

Ljudbok, Svenska, 2021

Snöängeln

Av Anki Edvinsson

Del 2 i serien Charlotte von Klint och Per Berg

169 kr

Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning

"det är skickligt, spännande och obehagligt trovärdigt" Lotta Olsson, DN

En pojke hoppar från en bro. En kvinna hittas mördad i sitt hem. En tonårsflicka försvinner spårlöst. De tre tragiska händelserna verkar först inte ha någon koppling, men Charlotte von Klint och Per Berg vid Umeåpolisen börjar se tecken på att allt hänger samman. Den gemensamma nämnaren stavas narkotika.

Medan vintern har ett fast grepp om Umeå och snötäcket växer allt högre, kämpar Per och Charlotte mot klockan. De måste ta reda på vem som är ansvarig för tragedierna som drabbat och fortsätter att drabba staden, och de måste till varje pris hitta den försvunna flickan - innan det är för sent.

Snöängeln är en spännande, tempofylld och uppslukande kriminalroman. Poliserna Charlotte von Klint och Per Berg är på många sätt varandras motsatser, men tillsammans bildar de ett oslagbart team.

"en välskriven bladvändare" Mariestads-Tidningen

"en rappt och säkert berättad deckare med en rejäl dos svärta" Västerbottens-Kuriren

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2021-01-14
  • Språk: Svenska
  • Speltid: 9 tim 10 min
  • Filformat: MP3
  • Filstorlek: 270,4 MB
  • ISBN: 9789113101972
  • Förlag: Norstedts
  • Upplaga: 1
  • Uppläsare: Maria Lyckow
  • Serie: Charlotte von Klint och Per Berg
  • Medarbetare: Anders Timrén
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

337 recensioner, genomsnitt 4/5

  1. 4/5 Helena

    Bra bok med tempo. Underhållande läsning som tidsfördriv. Kommer läsa nästa bok också.

  2. 1/5 Maria

    En långtråkig historia med platta personer som saknar liv. En bok jag önskar att jag inte lagt min tid på tyvärr.

  3. 4/5 Yves D

    En spännande deckare som tar läsaren från Stockholm till Umeå och visar den mörka sidan av langarna och deras längtan efter hämnd. En bok som ingen önskar lägga ner före den sista sidan. Varmt rekommenderad!

  4. 2/5 Läst M

    Boken började bra men blev sämre och sämre ju längre jag läste. Väldigt mycket klichéer och är verkligen polisen så här klumpig i sitt agerande? Författaren la stort fokus på tonårstjejer och jag tillhör kanske inte målgruppen för boken, kanske ska målgruppen snarare vara unga vuxna ?

  5. 5/5 -

    Riktigt bra. Man fick en röd tråd direkt
    Duktig uppläsare
    Kommer att lyssna på fler böcker av
    Anki Edvinsson