E-bok, Svenska, 2020
Redovisningsavdelning Marviken
99 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Beskrivning
Tor arbetar på den svenska underrättelsetjänstens hemligaste avdelning, med så kallade våta arbeten. Arbeten som är totalt olagliga och som aldrig får komma till allmänhetens kännedom. Genom att förlita sig på uppgifter från en topphemlig källa som på ett nästintill magiskt sätt alltid tycks ha precis rätt information, kan de gång på gång avstyra planerade terrordåd.
Tors efterforskningar kring källan leder till en ännu hemligare organisation: Redovisningsavdelning Marviken. En organisation vars arbete visar sig vara något som Tor aldrig kunnat föreställa sig. Han blir inblandad i en konspiration så omfattande att den förändrat Sverige från grunden.
Men Sverige har många gamla oförätter och fiender, som inte kommer sky några medel för att nå sina mål.
Redovisningsavdelning Marviken är en blandning av agentroman, actionthriller och science-fictionroman med historiska inslag, som tar läsaren från Poltavas fält, via andra världskrigets bittra strider och kalla krigets hemligheter, till ett kontrafaktiskt Sverige, där är allt står på spel.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2020-05-07
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 437
- Filformat: EPUB
- Filstorlek: 0,6 MB
- Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
- ISBN: 9789113105505
- Förlag: Norstedts
- Upplaga: 1
- Medarbetare: Anders Timrén
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
9 recensioner, genomsnitt 3.6/5
- 4/5 Patrick
Har vid det här laget läst allt av Lars och denna var sist. Som alltid ett bildrikt språk, väl underbyggda militära teman mm. Och science-fiction. Om man inte förstår att denna bok gör en intressant ansats till tidsresande blir det nog svårläst. Men får man grepp på det är den klart roande. Väl värd ett betyg runt tre till fyra.
- 1/5 Yourgene.
När jag var i tonåren (länge sedan) läste jag Biggles och Lemmy Caution av Peter Cheyney lättsmälta fantasier vilket man tyckte var bra då, men att läsa denna bok som vuxen klarade jag inte, gav upp efter 100 sidor.
- 1/5 Jan
Rörig! Den klart sämsta boken Wilderäng skrivit. Enbart för att tjäna pengar på skräp. Lars W borde skämmas för denna bok.
- 5/5 -
- 4/5 -