Jul i den lilla bokhandeln (inbunden) Spara 17%
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Serie
Den lilla bokhandeln (del 4)
Antal sidor
362
Utgivningsdatum
2023-10-09
Upplaga
1
Förlag
Norstedts
Översättare
Birgitta Karlström
Originaltitel
The Christmas Bookshop
Medarbetare
Graves, Emma (form)
Dimensioner
220 x 145 x 28 mm
Vikt
430 g
SAB
Hcee.01
ISBN
9789113122588
Jul i den lilla bokhandeln (inbunden)

Jul i den lilla bokhandeln

(5 röster)  |  Läs 2 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2023-10-09
189 229 Du sparar 40 kr!
  • Skickas från oss inom 1-2 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Jul i den lilla bokhandeln Kan levereras innan julafton
Finns även som
Visa alla 4 format & utgåvor
När varuhuset som Carmen arbetar på stänger för gott, vet hon inte vad hon ska ta sig till. Men allt annat vore bättre än att tvingas flytta in med sin perfekta syster Sofia i hennes perfekt ordande liv i Edinburgh.

Sofia i sin tur ser inte direkt fram emot att ha den ständigt sarkastiska och svåra systern boende hos sig. Men med en bebis på väg, en mamma vars högsta önskan är att se sina döttrar komma överens och en bokhandel i akut behov av en butiksassistent, kanske det inte vore så dumt att välkomna Carmen trots allt?

Väl på plats kastas Carmen in i det dagliga tumultet i den slitna gamla bokhandeln. Det visar sig dock snart att det kommer att krävas ett sant julmirakel för att få butiken på fötter igen. Kan Carmen överraska dem alla innan jul? Och kan hon, trots alla deras olikheter, dessutom ena de viktigaste personerna i hennes liv - sin famlj?

"Som varm choklad med bourbon: varm, söt och med en överraskande twist."

The Times
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Jul i den lilla bokhandeln
  2. +
  3. Insnöade till jul

De som köpt den här boken har ofta också köpt Insnöade till jul av Sarah Morgan (inbunden).

Köp båda 2 för 358 kr

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av Jul i den lilla bokhandeln. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Så mysig julroman
    Anki Johnsson, 29 november 2023

    Vill man komma i julstämning så rekommenderas denna roman varmt.
    Och längtar man tillbaka till Skottland så känns det som om man vandrar där igen.

  2. Charmigt i favoritstaden
    Siw Larsson, 12 november 2023

    Jag gillar i och för sig allt som Colgan skriver, men den här som utspelar sig i min absoluta favoritstad blev en favorit. Charmig historia - och känner du till Edinburgh kan du följa med i berättelsen på ett alldeles fantastiskt mysigt sätt.

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Jenny Colgan