Ljudbok, Svenska, 2023
Den hemliga stranden i Cornwall
Av Liz Fenwick
Del 7 i serien Cornwall
169 kr
Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Fler format och utgåvor
Beskrivning
Andra världskriget pågår för fullt och kartritaren Merry Tremayne drömmer om att få arbeta ute i fält. Det finns inte många inom det militära som kan mäta sig med hennes kunskaper, men hon upplever att hennes kön och utseende står i vägen för karriären. Trots att hon inte lider brist på beundrare har hon bestämt sig för att förbli ogift, det är enda sättet att fortsätta ha ett yrkesliv.
När Merry får ett oroväckande samtal hemifrån om att hennes mamma är försvunnen tackar hon ja till erbjudandet om att arbeta med en grupp hemliga officerare i Cornwall. Det är inte det karriärsteg hon drömt om, men där har hon nära till moderns hus och kan göra allt för att hitta henne. Dessutom känner hon området som sin egen ficka och kan nog vara till stor hjälp för militären. Hennes nye kollega, den amerikanske löjtnanten Jake Russell, visar sig vara ett stort stöd i hennes sökande och snart har han på något konstigt sätt lyckats nästla sig in i hennes hjärta. Men så länge kriget rasar är det omöjligt att veta vem som är vän eller fiende.
Produktinformation
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
61 recensioner, genomsnitt 3.8/5
- 5/5 Kerstin H
Jag är verkligen förtjust i Liz Fenwicks böcker..jättebra trolig research vad gäller händelser. Jag har varit i Cornwall och kan se miljön framför mig..men det fordras inte, så väl beskrivit..
Bok jag saknade när jag läst färdigt, väntar på nästa bok av författaren - 2/5 Taiga
Böcker som utspelar sig under andra världskriget intresserar mig. Denna boken är så seg och utdragen och väldigt lite egentligen som handlar om motståndsrörelsen och agenter i England. Komplicerad information som är totalt onödig. En romans som man vet hur den slutar. Läste hela i hopp om att den skulle bli bättre efterhand men så blev det inte. Onödigt köp.
- 2/5 Pia
Tyvärr känns boken seg och trots att den borde vara spännande när man läser på baksidan så är det ingen höjdare. För mycket "facksnack" om miljön och naturen, man får heller inget riktigt grepp om huvudpersonen.
- 5/5 -
Den beskriver andra världskriget ur en kvinnas ögon i en en manlig värld. Vi får se hur världen stipuleras av en patriarkalisk värld. Vi får se hur mans och kvinno bilden förändras.
- 2/5 Syster Y
och inte som hennes böcker brukar vara,har alltid gillat hennes böcker,men den här är helt annorlunda,
inte som hennes övriga böcker. Visst är den spännande när man kommit en bra bit in i boken,men dom andra Cornwalls böckerna är i helt annan klass ,tror hon borde fortsätta med den typen ...