Ljudbok, Svenska, 2024
Krigarhjärta
169 kr
Lyssna direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Beskrivning
Det är början av 2022 och runt Ukrainas gränser fortsätter den ryska uppbyggnaden av trupper. Den ryska Norra flottan går in i Östersjön, tätt bevakad av svenska försvarsmakten som går upp i beredskap när den ryska landstigningskapaciteten dubblas och hotet mot Sverige skärps. I sin datja mellan Novgorod och Moskva tar den ryske presidenten sitt beslut om Operation Kosack och Operation Karolin.
Hanna Hjerta, tidigare agent hos Särskilda Omständigheter vid den svenska militära underrättelsetjänsten, är nu ute i det privata näringslivet som säkerhetskonsult. Men krigarhjärtat kallar obönhörligen när det drar sig ihop till storkrig i Europa och Hanna hamnar i frontlinjen.
Samtidigt befinner sig förrädaren Conny i händelsernas centrum på Försvarsdepartementet när kriget bryter ut.
Från Östersjön och Gotland till Altajs berg och ett belägrat Charkiv är Krigarhjärta Lars Wilderängs fjärde roman i den bästsäljande Hjärtaserien.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2024-07-04
- Språk: Svenska
- Speltid: 11 tim 50 min
- Filformat: MP3
- Filstorlek: 366,8 MB
- ISBN: 9789113135373
- Förlag: Norstedts
- Upplaga: 1
- Uppläsare: Niklas Engdahl
- Serie: Hjärta-serien
- Medarbetare: Anders Timrén
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
178 recensioner, genomsnitt 4.1/5
- 5/5 Torparen
En spännande roman med insyn i detta fruktansvärda krig i Ukraina. Toppbetyg!
- 5/5 Cam
En skildring av pågående krig som ger kunskap, insyn och spänning när vi får följa några personer.
- 4/5 -
Spännande och otäck skildring av vissa aspekter av krig i Ukraina, där vi får fortsätta följa Hanna på sina uppdrag. Kanske inte lika bra som tidigare böcker i serien, eller är det bara för att jag lyssnade på ljudbok och inte läste själv? Rösten som läser boken gillade jag! Ibland blir det lite knepigt att läsa förkortningar, men man fattar. Ska tilläggas att jag gillar denna genre och kommer givetvis stå i kö om det släpps ytterligare böcker i serien. Jag satte först en femma, men efter en stund reflekterande så kanske jag satte en femma enbart för genren.. så det fick bli en fyra då jag ändå har en känsla av att de första böckerna ändå var liiiiite vassare.
- 3/5 -
Har läst alla Wilderängs böcker och kan konstatera att denna är hans svagaste. Har märkt att Hjärta-serien dalat redan från bok två. Händer mindre och mindre, det kinesiska spåret har helt glömts (även om Ukraina såklart är viktigast idag)
- 3/5 -Agenzia
Rörig å tråkig första halvan. Sen blev den spännande. Ser fram emot fortsättningen