Häftad, Svenska, 1996
Vivat lingua latina Ordlista
168 kr
Skickas måndag 19/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Kurs A-C
Vivat lingua Latina! är en grundbok i latin med allmän språkkunskap för gymnasieskolan, vuxenutbildning och självstudier.Kurs A-C
Vivat lingua Latina! är en grundbok i latin med allmän språkkunskap för gymnasieskolan, vuxenutbildning och självstudier.
Läs mer
Efter genomgång av boken förstår de studerande innebörden i välkända latinska citat och sentenser, de behärskar ett latinskt basordförråd och det väsentliga i latinets formlära och kan översätta enklare latinska texter. De kan också identifiera frekventa latinska och grekiska morfem i internationella lånord.
Grundboken är indelad i tio avdelningar. I var och en av dessa presenteras grammatiskt och syntaktiskt stoff i anslutning till enkla latinska texter. Kommentarer och ordlistor är mycket utförliga. Lärogången är uppbyggd i etapper på ett logiskt sätt: för substantivens del först ändelsesystem A, sedan ändelsesystem B och för verben först presensstammens olika former, sedan perfektstammen, slutligen perfektparticipstammen osv.
Grundboken har ett stort antal övningsuppgifter och också svenska meningar att översätta till latin. Ett separat facit finns till uppgifterna och de latinska texterna i grundboken.
Vivat litteratura Latina!
Vivat litteratura Latina! är en fortsättning på Vivat lingua Latina! Sammantagna utgör de en lämplig bas för undervisning i latin i både skola och vuxenutbildning. Böckerna lämpar sig i hög grad för studier på egen hand för dem som har allmänspråkliga och kulturhistoriska intressen. Facit ingår i fortsättningsboken Vivat litteratura Latina!
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 1996-08-20
- Mått: 166 x 238 x 2 mm
- Vikt: 55 g
- Format: Häftad
- Språk: Svenska
- Serie: Vivat lingua Latina
- Antal sidor: 24
- Upplaga: 1
- Förlag: Liber
- ISBN: 9789121168363
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
7 recensioner, genomsnitt 3.4/5
- 4/5 Birgitta J
Nödvändig för latinstuderanden i alla åldrar som behöver hjälp att förstå alla märkliga ord som både påminner om och lurar en med hänsyn till vad man kan från andra språk som engelska och franska.
- 2/5 Tarmo O
För att vara verkligt användbar i samband med läroboken borde den gå åt bägge hållen, d.v.s. jämväl innehålla en svensk-latinsk avdelning.
- 3/5 Bmb
- 5/5 Peter W
- 4/5 Eva P