Bokus
21 tankar om det 21:a århundradet

Häftad, Svenska, 2019

21 tankar om det 21:a århundradet

Av Yuval Noah Harari

219 kr

Skickas idag

Beskrivning

Vi har tämjt naturen, byggt samhällen och gjort enorma framsteg inom vetenskap och teknologi. Men vet vi verkligen vad vi ska göra av allt detta? Mycket snart måste vi bestämma hur vi ska använda all vår makt - innan ridån går ned för vårt släkte.

I succéboken Sapiens utredde Yuval Noah Harari mänsklighetens förflutna. Uppföljaren Homo deus profeterade om den avlägsna framtiden. I denna bok intresserar han sig för vår samtids 21 mest omedelbara utmaningar, bland dem terrorism, miljö, övervakning, ojämlikhet, globalisering, arbetslöshet, desinformation och krig. 

Trots hastiga förändringar och undergångstoner visar Harari vikten av att behålla sans och förnuft, både som kollektiv och som individer. Än kan utbildning och filosofi hjälpa oss. Än finns möjligheter att förstå den värld vi har skapat!

 

När de stora berättelserna tynat bort är det inte klassisk faktakunskap skolan bör förmedla så mycket som förmågan att orientera sig i en tid där det okända är det nya normala. Samt: ”en sammanhängande bild av kosmos”. Det är också i den andan [Harari] skriver, han vill få läsaren att urskilja de stora rörelserna under och bakom världens stigande kaos.

DN

Den israeliska historikern Yuval Noah Harari äger förmågan att undvika de grundläggande misstagen. Harari är ohotad mästare i den genre som på engelska brukar kallas "big history" - att skildra historien i de stora dragen.

SvD

På sitt typiskt pedagogiska och lättöverskådliga vis lägger Harari upp sin dialog med läsaren som en serie frågeställningar som gradvis vecklas ut och som alla visar sig vara tätt sammanlänkade.

Upsala Nya Tidning

Det är tankeväckande. Det är utmanande och uppfordrande. Harari är måste-läsning för alla som på djupet intresserar sig för både klimatfrågor, teknikfrågor och etikfrågor.

Dagen

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2019-09-13
  • Mått: 228 x 157 x 21 mm
  • Vikt: 482 g
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 327
  • Förlag: Natur & Kultur Allmänlitteratur
  • ISBN: 9789127164178
  • Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

11 recensioner, genomsnitt 4.9/5

  1. 5/5 Per H

    Harari har skrivit mycket om framtiden och vacklat hit och dit. Alltid intressant, men här drar han slutsatser.
    Mycket klokt, men mycket som behöver diskuteras också. Framför allt om framtiden för Ai.
    Jag höll chefskurser om datorn 1973, då dessa tyckte det var kul att träffas, men det där med datan kommer aldrig att beröra dem, det gäller bara sekreterare.
    På samma sätt talar man fortfarande om att AI robot skall utplåna mänskligheten.

  2. 5/5 Mr R

    Hariri är samtidens uttolkare. Han berör många olika dimensioner av världen. Vissa kapitel känns dystra, samtidigt som han har förmågan att skapa energi i texten och positiva tankar för läsaren att bära med sig. Jag tycker om att Hariri inte i sak tar ställning, han låter det vara upp till läsaren att tolka och dra slutsatser vad som behöver göras. den här boken rekommenderar jag starkt. En solklar femma.

  3. 5/5 Tomas S

    Harari beskriver mycket intressant och övertygande om olika frågeställningar vår värld står inför på det 21 århundradet - mycket läsvärd och skapar många tankar om framtiden.

  4. 5/5 IB
  5. 5/5 Mirtha R