En port till andra världen

AvAldous Huxley

Inbunden, Svenska, 2020

229 kr

Skickas . Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Los Angeles, en förmiddag i maj 1953. Den berömde för­fattaren Aldous Huxley, 59 år gammal, intar fyra tiondels gram meskalin för att i sällskap med hustrun och läkaren notera vad som händer. Han får lyssna på Mozart, känna på bokryggarna i biblioteket, betrakta renässansmålningar och blicka ut över Änglarnas stad från Hollywoods höjder. När han återvänder från sin upplevelse för att samman­fatta den kommer han att tänka på William Blakes dikt om porten till andra världen.

En port till andra världen är kultklassikern som för evigt satte de psykedeliska, eller sinnesutvidgande, drogerna på kartan. Dess storhet ligger inte bara i den sakliga skild­ringen utan också i Huxleys associationer till parallella verkligheter och andliga dimensioner som påverkade den spirande amerikanska motkulturen som ingen annan.

Här presenteras essän tillsammans med ett förord av Carl-Michael Edenborg och de svenska recensionerna från 1954, bland annat en av Gunnar Ekelöf.

Bokens omslag är värmekänsligt och dess form framträder när man håller sin hand mot omslaget.

Produktinformation

Utforska kategorier

Betyg & recensioner

5/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

  • -30%

Maken

Gun-Britt Sundström

Pocket

69 kr99 kr