Inbunden, Svenska, 2021
Så blir du en antirasist
223 kr
Skickas måndag 5/10
Beskrivning
En stark litterär berättelse med knivskarpt tänkande...
SVT Kulturnyheterna
Kendi skriver med tyngden från levd erfarenhet och intellektuell skärpa, med ett språk som får antirasistisk teori och praktik att bulta.
Svenska Dagbladet
Allt kokar ned till denna kärna: att lyfta ansvaret för förtrycket från människorna som utsätts för det till strukturen som möjliggör det.
Svenska Dagbladet
Motsatsen till rasism är inte icke-rasism utan antirasism. Det är historikern Ibram X. Kendis budskap i den uppmärksammade bästsäljaren Så blir du en antirasist, som har gjort honom till en av USA:s viktigaste tänkare om rasism.
I korta berättelser väver han samman historiska skeenden och vardagsnära berättelser.
Kendi diskuterar grundläggande begrepp som makt, biologi, kropp, kultur, etnicitet, vit, svart, framgång, överlevnad och kommer fram till att förändring bara kan uppnås om vi aktivt söker den. Han riktar fokus snarare på idéer och handlingar än på identitet och berättar personligt om sitt eget antirasistiska uppvaknande. Antirasism är en transformativ samhällskraft, menar han.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2021-01-08
- Mått: 142 x 217 x 30 mm
- Vikt: 568 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 361
- Förlag: Natur & Kultur Allmänlitteratur
- ISBN: 9789127171459
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
1 recensioner, genomsnitt 2/5
- 2/5 Bokälskande
Det finns inga nyanser. Antingen är du rasist eller så är du anti-rasist. Det finns inget som heter icke-rasist. Är du inte med oss så är du emot oss. Håller du med om denna verklighetsbeskrivning är detta en bok för dig.