Pocket, Svenska, 2023
En vänskap
89 kr
Skickas idag. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Efterlängtad ny roman av författaren till Stål och Där livet är fullkomligt.
Om någon hade bett Elisa tala om exakt när hennes och Beas vänskap började skulle hon inte ha kunnat svara. Var det den där kvällen när Beatrice dök upp på stranden – plötsligt, som en stjärna som föll ner från himlen? Eller var det senare, när de stal ett par jeans i en exklusiv butik och flydde på sina moppar? Slutet är hon däremot säker på, trots att det har gått tretton år gör det fortfarande ont.
Numera tror alla att de känner hennes bästa vän, Beatrice, som har följare över hela världen. De vet vad hon har på sig, vad hon äter och vart hon åker på semester. De beundrar henne, avundas henne, hatar henne, dyrkar henne. Men ingen anar den hemlighet som döljer sig bakom leendet som alltid är exakt likadant, ingen kan föreställa sig hur det var när ”la Rossetti” bara var Bea.
Elisa är en skygg kvinna, fortfarande bara drygt trettio men kanske lite gammaldags. Hon tycker varken om att visa upp sitt liv eller sociala medier. Men nu vill hon berätta historien om deras vänskap.
Silvia Avallone har skrivit en ny stor roman om vår tid, om unga kvinnor och klass och Italien, med utgångspunkt i frågan som vi alla ställer oss: ”Måste man verkligen berätta om sitt liv för att det ska existera?”
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2023-05-08
- Mått: 110 x 178 x 30 mm
- Vikt: 268 g
- Format: Pocket
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 487
- Upplaga: 1
- Förlag: Natur & Kultur Allmänlitteratur
- ISBN: 9789127172456
- Miljömärkning: FSC
- Översättare: Johanna Hedenberg
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
38 recensioner, genomsnitt 4.3/5
- 5/5 KS
Silvia Avallone skriver så att man för förflyttas in i berättelsen. Elena Ferrante verkar ha nått en större kommerciell framgång men Silvia Avallone är en mycket skickligare författare. Jag har läst dem båda. (Måste tillägga att Johanna Hedenberg är en utmärkt översättare, boken känns aldrig översatt.) Genom hela berättelsen skildras vanliga människor med vanliga problem och med olika sätt att ta sig framåt i strävan efter ett bättre liv. Men mest av allt ställs frågan om ett vad som är framgång och hur vi når lycka. Är det via massvis av följare på sociala medier eller kan ett liv som inte syns också vara värt att leva?
- 5/5 Charlotte J
Fångande och gripande historia! Jag gillar hennes sätt att berätta en historia som jag sugs in i direkt. Måste genast läsa mer av Avallone.
- 4/5 Birgitta K
Avallone är mästerlig på att beskriva ett inte helt lätt liv i Italien. Ett liv långt bortom turistbroschyrernas skönhet, solvärme och matglädje. Kvinnoliv genom barndom, ungdom och vuxenhet.
- 2/5 Marianne M
Platt, programmatisk, pratig. Usel dialog. Fattar inte att samma författare skrivit Stål! Glimtar till här och var men saknar trovärdighet, energi och komplexitet.
- 5/5 Anonym Verifierat köp