• Fri frakt över 249 kr
  • •
  • Snabba leveranser
  • •
  • Billiga böcker
Kundservice

Du är på sajten för privatpersoner.

Företag, bibliotek eller offentlig verksamhet?

Du handlar på classic.bokus.com, där alla dina funktioner finns intakta.
Till classic.bokus.com
Bokus logotyp. Gå till startsidan.
  • Erbjudanden
  • Student
  • Topplistor
  • Barn & ungdom
  • Bokus Play
  • E-böcker
  • Ljudböcker
  • Pocketböcker
  • Spel & pussel

10% rabatt på allt med kod NYSTART10 →

Sidfot

Mina sidor

    Hjälp

    • Kundservice
    • Vanliga frågor och svar
    • Frakt och leverans
    • Retur vid ångerrätt
    • Reklamera vara
    • Betalning
    • Köpvillkor
    • Allmänna villkor
    • Information om webbplatsens tillgänglighet

    Om Bokus

    • Om oss
    • Pressrum
    • För studenter
    • För företag
    • För bibliotek och offentlig verksamhet
    • För leverantörer
    • Hållbarhet

    Populärt

    • Aktuella erbjudanden
    • Presentkort
    • Studentlitteratur
    • Nya böcker
    • Topplistor
    • Signerade böcker
    • Engelska böcker

    Inspiration

    • Boktips
    • BookTok
    • Populära bokserier
    • Barnbokskaraktärer
    • Populära författare
    Logotyp för Bokus
    Följ oss på Facebook (extern länk)Följ oss på Instagram (extern länk)Följ oss på YouTube (extern länk)Följ oss på TikTok (extern länk)
    bokus @ CookiesAnpassa cookiesIntegritetspolicyKöpvillkor
    Till Citymail hemsida (extern länk)Till Budbee hemsida (extern länk)Till Postnord hemsida (extern länk)Till Schenker hemsida (extern länk)Till Early Bird hemsida (extern länk)Till Walleys hemsida (extern länk)
    1. Läromedel
    2. Läromedel: språk

    Spot On 2

    AvFiona Miller,Anne Lise S. Kvam

    Inbunden, Svenska, 2023

    Del i serien Spot on

    430 kr

    Skickas . Fri frakt över 249 kr.

    Beskrivning

    Spot On är en läromedelsserie för grundläggande engelska på vuxenutbildningen. Böckerna passar även på gymnasiets introduktionsprogram och andra kurser för nybörjare i engelska. Tydlig och pedagogisk progression med repetition av vanligt förekommande ord och fraser stöttar inlärningen. Visuellt stöd i form av illustrationer, bildordlistor och förifyllda exempel i alla övningar möjliggör en undervisning som bedrivs mestadels på målspråket redan från start. Spot On passar lika bra för lärarledd undervisning som för egna studier.

    Spot On 1

    Spot On 1 riktar sig till elever som läser grundläggande engelska – delkurs 1. Här möter vi ett fast persongalleri: Läraren John från England och sex elever från olika länder (Brasilien, Somalia, Syrien, Afghanistan, Sverige och Indien) som läser engelska på vuxenutbildningen i Sverige. Mötet med karaktärerna skapar igenkänning och höjer motivationen.

    Kapitlen är uppbyggda utifrån olika teman så som vardag, hälsa, yrkesliv och utbildning. Boken innehåller också fakta om geografi, kultur och traditioner på de Brittiska öarna.

    Teman och lärandemål är noga anpassade för vuxna elever. Boken är helt på engelska – en fördel i klassrum med elever med annan språkbakgrund än den svenska. Eleverna skriver i boken. 

    Spot On 2

    Spot On 2 riktar sig till elever som läser grundläggande engelska – delkurs 2. Även i denna bok får vi följa läraren John och de sex eleverna från Spot On 1. Mötet med karaktärerna skapar igenkänning och höjer motivationen.

    I Spot On 2 fördjupar och breddar eleverna sina kunskaper och färdigheter i det engelska språket och får lära sig om fler länder i den engelsktalande världen. Det tydliga upplägget från delkurs 1 fortsätter i delkurs 2.

    Teman och lärandemål är noga anpassade för vuxna elever. Boken är helt på engelska – en fördel i klassrum med elever med annan språkbakgrund än den svenska. Eleverna skriver i boken.

    Spot On 1–2 Interaktionskort

    Interaktionskorten möjliggör en allsidig träning av den muntliga kommunikationen. Med interaktionskorten i engelska får eleverna öva på att fråga och svara på olika sätt, automatisera fraser och träna på språkliga strategier.

    • Kortasken innehåller 90 interaktionskort och 10 kort till läraren med tips på aktiviteter.
    • Interaktionskorten är indelade i två nivåer och passar grundvux engelska delkurs 1 och 2.
    • Interaktionskorten innehåller frågor på elevnära teman som uppmuntrar till samtal.
    • Eleverna får träna på turtagning, uttal och att hålla i gång konversationen. Korten ger också förutsättningar att automatisera språkanvändningen.
    • Använd korten för träning och bedömning.
    • Mängden kort gör det möjligt att arbeta på individ-, par-, grupp- eller klassnivå med flera olika typer av aktiviteter.

    Produktinformation

    • Utgivningsdatum:2023-05-16
    • Mått:210 x 265 x 13 mm
    • Vikt:518 g
    • Format:Inbunden
    • Språk:Svenska
    • Serie:Spot on
    • Antal sidor:184
    • Upplaga:1
    • Förlag:Natur & Kultur Läromedel och Akademi
    • ISBN:9789127462021
    • Miljömärkning:FSC

    Utforska kategorier

    • Läromedel: språk inom Läromedel