Inbunden, Svenska, 2015
Känner du Pippi Långstrump?
186 kr
Skickas imorgon. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Den älskade klassikern om Pippi Långstrump när hon flyttar in i Villa Villekulla och träffar sina nya lekkamrater, Tommy och Annika. Nu i fin utgåva med lyxig papperskänsla och Ingrid Vang Nymans restaurerade bilder i originalkolorit.
Känner du Pippi Långstrump? kom ut första gången 1947. Ingrid Vang Nymans banbrytande bilder står sig än idag och känns fortfarande moderna. Inför denna nyutgåva har en genomgripande restaurering av bilderna skett för att åter få fram de ursprungliga färgerna, så nu kan vi glädja oss åt denna älskade Pippi-bok i originalversion! Dessutom är boken tryckt på extra fint papper för att göra färgerna rättvisa.
En fantastisk klassiker som blivit ännu mer fantastisk!
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2015-05-22
- Mått: 220 x 290 x 9 mm
- Vikt: 351 g
- Ålder: 3-6
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Läsålder: 3-6
- Serie: Pippi Långstrump
- Antal sidor: 32
- Upplaga: 11
- Förlag: Rabén & Sjögren
- Illustratör: Ingrid Vang Nyman
- ISBN: 9789129698442
- Miljömärkning: FSC
- Originaltitel: Känner du Pippi Långstrump?
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
36 recensioner, genomsnitt 4.6/5
- 5/5 Mia
Det är en mycket trevlig bok som kan läsas av alla både vuxna och barn. En bok som handlar om att man ska vara snäll och samtidig hitta på bus som inte alltid går hem hos alla, men som är ganska oskyldigt bus.
- 5/5 Morpheus
Då jag anser att inget barn ska behöva växa upp utan Pippi Långstrump ser jag till att så fort någon närstående till mig får sitt första barn så får de den här bilderboken i present.
Känner du Pippi Långstrump? är mer eller mindre en nedkortad och förenklad version av första Pippi-boken, med de viktigaste bitarna från några av kapitlen sammanfattade på 2 till 4 sidor, och är på så vis ett bra första möte med Astrids älskade påhitt.
Även om jag själv föredrar den "riktiga" boken så är det här en riktigt schysst bilderbok. Språket är enkelt och gör det lätt för även mindre barn att hänga med i handlingen (eller kanske till och med börja läsa själva?) och Ingrid Vang Nymans bilder är härligt färgglada, lekfulla och lagom "punkiga", vilket passar Pippi perfekt.
En riktigt bra introduktion till Pippi och Astrid, som inget barn bör vara utan. - 3/5 Jenny B
Mycket bra innehåll men tyvärr gick boken sönder ganska snabbt.
Måste häftas ihop på bättre sätt för att klara av barnläsning. - 5/5 Helén
Bra med teckningarna som inbjöd till att leta efter de figurer som fanns där. Båda barnbarnen (2 år) bär omkring med böckerna för ständig högläsning.
- 5/5 Mary H Verifierat köp