Pijas bästa : Gittan, Lill-Zlatan och dom andra

AvPija Lindenbaum

Inbunden, Svenska, 2018

287 kr

Tillfälligt slut

Beskrivning

År 1990 debuterade Pija Lindenbaum med bilderboken Else-Marie och småpapporna. Sedan dess har hon försett oss med en lång rad fantastiska böcker. Gittan och gråvargarna, Lill-Zlatan och morbror raring samt småbarnsböckerna om Micke och Manne är bara några!

Pija Lindenbaums böcker är högt älskade. Det är berättelser som roar, väcker tankar och som går att läsa på många plan. De väjer inte för de stora frågorna, och förminskar aldrig sina läsare - varken stora eller små. På pricken, roligt, allvarligt, lite konstigt och mycket typiskt, precis så som människor och livet är!

I samarbete med Pija Lindenbaum har vi här valt ut några av hennes oumbärliga bilderböcker och sånger och samlat dem i en volym. Här finns både några av de mest kända berättelserna och favoriter som inte längre finns i tryck, men som förtjänar att lyftas fram igen. Berättelserna varvas med sångtexter, bland annat libretton ur en helt nyskriven opera som har premiär på Kungliga Operan i Stockholm hösten 2018.

Pija Lindenbaum är en av våra absolut största bilderboksskapare. Hennes böcker har belönats med Augustpriset, Elsa Beskow-plaketten och Deutscher Jugendliteraturpreis. De har även vunnit Bokjuryn, Astrid Lindgren-priset, Stockholms stads hederspris, RFSU-priset, Emilpriset och Albert Engström-priset. Ett flertal dramatiseringar av Pija Lindenbaums böcker har gjorts och hennes böcker är översatta till ett stort antal språk.

Produktinformation

Utforska kategorier

Betyg & recensioner

4/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

  • Nyhet

Sallad!

Danyel Couet

Kartonnage

279 kr