Inbunden, Svenska, 2018
Dagspöket på sjukhus
Av Jujja Wieslander, Jens Ahlbom
101 kr
Skickas måndag 19/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Dagspöket är inte som alla andra spöken. I stället för att vara vit är han svart - så han syns inte på natten! Därför måste han spöka på dagen. På nätterna vill Dagspöket mest ha någonstans att bo. Men vart han än tar vägen trasslar det till sig, eftersom Dagspöket mest ser ut som ett svart tygstycke.
I den här boken susar Dagspöket in på sjukhuset, där en liten flicka ligger i ett rum. Han tror att han ska få det lugnt och skönt hos henne, men det blir inte som han tänkt sig. Först blir han tagen för en filt, sedan sätter sig någon på honom och till sist tar doktorn på sig honom som överrock. Det är inte lätt att vara Dagspöket!
Med mycket humor och berättarlust har Jujja och Tomas Wieslander skrivit om detta läspande, frimodiga och nyfikna spöke som vann många läsares hjärtan på nittiotalet. Illustrationerna i bilderboken är gjorda av Jens Ahlbom.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2018-06-08
- Mått: 177 x 216 x 9 mm
- Vikt: 202 g
- Ålder: 3-6
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Läsålder: 3-6
- Antal sidor: 32
- Upplaga: 1
- Förlag: Rabén & Sjögren
- Illustratör: Jens Ahlbom
- Medarbetare: Jeannette Wigren
- ISBN: 9789129708530
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
7 recensioner, genomsnitt 4.6/5
- 5/5 Lucas S
Min son (5 år) skrattade väldigt mycket när vi lästa denna! Boken är väldigt rolig, dagspöket förvandlas ofrivilligt till allt möjligt i de olika situationer han hamnar i! Jag minns dagspökets "röst" från gamla kasettband som jag lyssnade på som barn, försöker nu återskapa den tonen.
- 5/5 Anna
Sonen snart 4 år tycker mycket om boken. Enligt honom är denna snäppet bättre än dagspöket på kalas. Han tycker dagspöket är rolig och snäll som tex förvandlas till en filt. Även katten i bakgrunden som ser dagspöket är rolig. Jag själv hade en dagspöket bok som liten, men hade inte läst den här innan. Sonen väljer ofta denna som godnattsaga. Bra barnbok med fina bilder och rolig berättelse som inte är tjatig.
- 4/5 Birgitta M
Mitt 6 åriga barnbarn älskar alla berättelser om dagspöket. Den här boken är inget undantag. Även jag (mormor) är mycket förtjust.
- 5/5 Isabelle J
- 4/5 Heiko F