Berättelser om känslor
Mårten Sandén, Gloria Kisekka-Ndawula, Annica Hedin, Matilda Ruta
Inbunden, 2025
261 kr
79 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.
Prova gratis i 60 dagar →Det är sommar. Mitzi har fått följa med pappa på musikfestival. Han ska jobba där och spela gitarr. Mitzi har fått vip-kort och kan hänga bakom scenen och var hon vill. Men hon förstår inte alls vad det är för kul med festivaler. Det är bara stim och skrammel överallt och hon gillar inte att sova i sovsäck i tält.
Men så möter Mitzi Kevin, som inte heller är imponerad av det här med festivaler. Dessutom kan han allt om djur. Kevin har hittat något på festivalområdet: två igelkottsungar som är det sötaste Mitzi sett. De döper dem till Iggy och Pop. Men de små kottarnas mamma är död och nu är deras liv hotade. Vad ska Mitzi och Kevin göra?