Inbunden, Svenska, 2019
Dagspöket på kalas
Av Jens Ahlbom, Jujja Wieslander
99 kr
Skickas måndag 19/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Dagspöket är inte som alla andra spöken. I stället för att vara vit är han svart - så han syns inte på natten! Därför måste han spöka på dagen. På nätterna, när alla vanliga spöken är ute och spökar, vill Dagspöket mest ha någonstans att bo. Men vart han än tar sig in trasslar det till sig, eftersom Dagspöket mest ser ut som ett svart tygstycke.
I den här boken vill Dagspöket gå på kalas, men än en gång hamnar han i trubbel. Först blir han misstagen för duk och sen blir han inlåst i linneskåpet. Är det verkligen så här det är att vara på kalas?
Med mycket humor berättar Jujja Wieslander om detta läspande, frimodiga och nyfikna spöke som vunnit många läsares hjärtan på nittiotalet. De fartiga och roliga bilderna är gjorda av Jens Ahlbom.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2019-03-22
- Mått: 180 x 220 x 8 mm
- Vikt: 204 g
- Ålder: 3-6
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Läsålder: 3-6
- Serie: Klumpe Dumpe
- Antal sidor: 32
- Upplaga: 2
- Förlag: Rabén & Sjögren
- Illustratör: Jens Ahlbom
- Medarbetare: Jeannette Wigren
- ISBN: 9789129715668
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
2 recensioner, genomsnitt 4.5/5
- 5/5 Anna
Sonen snart 4 år tycker mycket om boken och väljer den ofta som godnattsaga. Jag själv hade en dagspöket bok som liten men hade inte läst den här eller dagspöket på sjukhus innan, vi köpte båda nu. Roliga bilder där man tex kan se katten som ser dagspöket i bakgrunden.
- 4/5 Elisabeth J