Bokus
Sanne Näsling - Kapitulera omedelbart eller dö, Häftad

Häftad, Svenska, 2019

Kapitulera omedelbart eller dö

Av Sanne Näsling

296 kr

Beställningsvara. Skickas inom 5-8 vardagar. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Folk i skolan säger att Lovely är sjuk i huvudet. Men Mary älskar henne över allt annat. För Mary och Lovely är livet ett krig mot en sorglig tillvaro. De är brådmoget intellektuella och barnsligt lekfulla. De spränger den outhärdliga vardagen och bygger sin egen värld med våldsamma drömmar, nagellack och stulna låttexter.
Sanne Näslings roman dansar fram i småblommig krigsuniform och hon skriver med ett alldeles eget språk som bultar som ett hjärta genom texten.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2019-05-23
  • Ålder: 12-15
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Läsålder: 12-15
  • Antal sidor: 235
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Rabén & Sjögren
  • Medarbetare: Rebecka Neumann
  • ISBN: 9789129718720
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

7 recensioner, genomsnitt 3.9/5

  1. 5/5 Bokflicka

    Om jag bara fick rekommendera en enda bok till tonåringar så skulle det å andra sidan vara den här. Galet bra! GALET bra! Det är så träffsäkert och äkta att man helt hejdlöst slås till marken. Jag ÄLSKAR Mary och Lovely! Kan vara bästa ungdomsboken ever, definitivt en av de bästa böcker jag läste 2011 totalt.

  2. 5/5 Sue

    En bok som närmast är sina karaktärer och den värld de bygger tillsammans med koder, gemensamma drömmar och lojalitet. De sårbara och starka i sin kompromisslöshet. Boken handlar om deras vänskap och vad som händer med den och med dem i mötet med världen utanför. Det är inte en bok med en traditionell handling, istället vilar den helt och hållet på sina karaktärer. En engagerande och väl formulerad läsning. En bok som hellre dör än att den kapitulerar.

  3. 1/5 Hanna F

    Jag gillar böcker med en början, en mitt och ett slut. Gärna med en handling i mitten. Lite gammaldags av mig kanske. Den här boken är skriven mer i dagboksform, nej snarare anteckningsform, och känns rörig. Visst känner jag igen mig en del från högstadietiden, men jag hade lika gärna kunnat läsa toaklotter. Om jag ska rekommendera en bok för tonåringar så blir det vilken som helst, men inte den här.

  4. 5/5 Majk M
  5. 5/5 Anna