- -18%
Mille går till förskolan
79 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.
Prova gratis i 60 dagar →Fler format och utgåvor
Beskrivning
Idag är det måndag och då går man till förskolan, det vet Mille. Men först måste han äta frukost med MYCKET smör på mackan, spotta tandkräm i handfatet och klä på sig såklart. Väl framme vid förskolan blir det dags att säga hej då till mamma, men Mille vill inte att hejdåkramen ska ta slut. Så bra att pedagogen Bosse finns och kan visa det bästa fönstret att vinka hejdå genom. Och vilken tur att alla kompisarna är där!
En bok om en helt vanlig morgon när det är lite svårt att säga hejdå. Perfekt för att prata om morgonbestyr i familjen, eller som förberedelse inför förskolestart.
Kompisarna på förskolan är en helt ny seriesatsning för 1-3-åringarna om deras vardag och de viktiga kompisrelationerna. Lär känna Addi, Maj, Zarah, Mille och Alma - alla är olika, och alla är kompisar! En serie böcker helt på barnens nivå med text av den Augustprisvinnande författaren Ellen Karlsson och underbara bilder av Laura Di Francesco.