Djuren sover

AvKjersti Annesdatter Skomsvold

Inbunden, Svenska, 2023

179 kr

Skickas . Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Den perfekta godnattboken för alla pigga barn och deras trötta vuxna.

Det är kväll, men Bo är alldeles full av bus och skoj.

– Läggdags, säger mamma.

Bo ställer sig på ett ben.

– Men jag har redan lagt mig, säger han. För jag är en papegoja!

I Djuren sover får vi följa Bo som inte vill gå och lägga sig och hans mamma som berättar om olika djur samtidigt som hon leder honom från badet och tandborstningen till sängen och sömnen.

Men hur sover egentligen djuren? Havsuttrarna håller i varandra när de sover, så att de inte glider isär på det stora havet. Surikaterna sover i grupp, för att hålla värmen. Och fladdermössen sover upp och ner, så mardrömmarna rinner ut genom öronen! För alla måste sova. Giraffer, papegojor, björnar – och till slut också Bo.

Kärleksfullt, varmt och barnnära av den norska författaren Kjersti Annesdatter Skomsvold och den prisbelönta illustratören Mari Kanstad Johnsen. Underbar högläsning för en mysig godnattstund.

Produktinformation

Utforska kategorier

Betyg & recensioner

4.3/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Simfågeln

Kjersti Annesdatter Skomsvold

Inbunden

159 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Om orm

Sara Villius

Inbunden
1

87 kr

Simfågeln

Kjersti Annesdatter Skomsvold

Inbunden

159 kr

Dagen

Sara Villius

Inbunden
1

169 kr