Amari och Nattbröderna (kartonnage)
Fler böcker inom
Format
Kartonnage
Språk
Svenska
Serie
Amari (del 1)
Läsålder
9-12 år
Antal sidor
373
Utgivningsdatum
2021-04-30
Upplaga
1
Förlag
B Wahlströms
Översättare
Anna Thuresson
Originaltitel
Amari and the Nightbrothers
Medarbetare
Wigren, Jeannette (form)
Dimensioner
211 x 141 x 30 mm
Vikt
515 g
SAB
Hcg
ISBN
9789132211928
Amari och Nattbröderna (kartonnage)

Amari och Nattbröderna

Kartonnage Svenska, 2021-04-30
159
Finns i lager! Skickas inom 1-3 vardagar.
Gratis frakt inom Sverige över 159 kr för privatpersoner.
Finns även som
Visa alla 2 format & utgåvor
Amari har aldrig slutat tro att hennes försvunna bror Quinton lever. Inte ens när polisen hävdar att han är död. Hon vet att han finns där ute någonstans. En dag hittar hon en portfölj i hans garderob, som innehåller en inbjudan till ett sommarläger på Byrån för övernaturliga angelägenheter. Amari har ingen aning om vad det betyder, men hon förstår att det på något vis hänger ihop med hennes bror. Hon söker upp den märkliga Byrån, och det blir ett möte som förändrar Amaris liv. Snart tvingas hon acceptera att magi och övernaturliga krafter faktiskt existerar. Hon bestämmer sig för att försöka bli antagen till Byråns skola. Testerna är svåra och hennes motståndare är ungdomar som har levt hela sina liv med magi. Att bli en av dem verkar helt omöjligt. Men Amari vet att hennes enda chans att hitta sin bror är att bli antagen till skolan och hon är beredd att slåss hårt för sin plats.

Amari och Nattbröderna är den första delen i en trilogi om Amari. En helt vanlig flicka som hamnar i en värld där all sorts magi existerar. Ett fartfyllt äventyr tar sin början ...
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Amari och Nattbröderna
  2. +
  3. Bror till salu

De som köpt den här boken har ofta också köpt Bror till salu av A K Sydegård (kartonnage).

Köp båda 2 för 293 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av B B Alston

  • Amari and the Night Brothers

    B B Alston

    Artemis Fowl meets Men in Black in this exhilarating debut middle grade fantasy, the first in a trilogy filled with #blackgirlmagic. Perfect for fans of Tristan Strong Punches a Hole in the Sky, the Percy Jackson series, and Nevermoor. Amari Peter...