E-bok, Svenska, 2022
Papperspalatset
79 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Fler format och utgåvor
Beskrivning
En sommarmorgon vaknar Elle Bishop, trebarnsmor och lyckligt gift, i familjens sommarhus i Cape Cod. Men så erinrar hon sig det passionerade mötet med barndomsvännen Jonas kvällen innan, med deras respektive kvar inne i huset. Nu ställs Elle inför ett livsavgörande beslut då hon måste välja mellan den trygga tillvaro hon skapat med sin älskade make Peter, och det liv hon föreställde sig att hon skulle leva med ungdomskärleken Jonas, om inte en tragisk händelse hade förändrat deras liv. Papperspalatset utspelar sig under ett dygn men spänner över Elles barndom till det ögonblick hon måste göra sitt val. Ömt men samtidigt förkrossande utforskar romanen ett liv fyllt av trasiga relationer, övergrepp, frånvarande vuxna och mörka hemligheter.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2022-01-05
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 403
- Filformat: EPUB
- Filstorlek: 2,3 MB
- Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
- ISBN: 9789137157320
- Förlag: Bokförlaget Forum
- Originaltitel: The Paper Palace
- Översättare: Jan Hultman, Annika H. Löfvendahl
- Medarbetare: Sofia Scheutz
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
37 recensioner, genomsnitt 3.5/5
- 2/5 Sann
Som pensionär tycker jag den var ytlig o ganska långrandig. Storyn kunde också kunnat kortats ner betydligt. Ingen bok jag behåller i bokhyllan. Själva kärlekshistorian mellan Ellle o Jonas var det bästa.
- 3/5 -
Jag tyckte att det var ok. Ibgen upplyftande direkt. Vet inte om kag gillade det riktigt.
- 2/5 Jenna-Maria S
Denna bok bör läsas själv, inte lyssnas på. Den är hoppar mycket i nutid och dåtid. Mycket svårt att hänga med då man lyssnar.
Men som fysisk bok får den minst 4 stjärnor för den är riktigt bra! - 4/5 Jenna-Maria S
Bra historia. Bra språk.
Tyckte mycket om den.
Den är dock lite hoppig mellan nutid och dåtid vilket inte gör något när man läser den, men den är svår att hänga med i om man lyssnar.
Så jag rekomenderar att man läser den. - 4/5 Inger
Har ej hunnit läsa den ännu men av de sammandrag jag läst om boken tror jag den är bra.Myckey förväntansfull