E-bok, Svenska, 2022
Inte utan min syster
Av Åsa Hellberg
79 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Beskrivning
"Åsa Hellbergs kvinnoporträtt är starka och levande och har blivit hennes signum." BOHUSLÄNINGEN
"Berättelsen känns trovärdig och jag vill hela tiden veta vad som ska hända med Anna och Cornelia. /…/ Nu är jag nyfiken på hur Åsa Hellberg ska fortsätta med de andra böckerna."
SMÅLANDSPOSTEN
"I Inte utan min syster har vi ett stycke levande svensk historia." NORRKÖPINGS TIDNINGAR
Systrarna Anna och Cornelia växer upp på en gård utanför Fjällbacka, i Kville socken. Familjen är fattig, men trots detta får de yngsta flickorna chansen att utbilda sig till sjuksystrar. I storstaden möts de av en helt ny värld av läkare, kvinnosakskvinnor och fascinerande patienter. Arbetet är krävande men framtidstron är stark för dörren till frihet står på glänt. De vill bli den nya sortens kvinnor, fast priset de får betala är högt. Bara några år senare krossas tillvaron. Ett oäkta barn, en ansvarslös man och förbjuden kärlek drar isär systrarna. Tragedierna följs av år av svårigheter. Det starka band de haft slits sönder av olyckor, kaos och sorg. Var hittar man glädje när hoppet tycks gått förlorat?
I en dramatisk roman baserad på kvinnoöden i den egna släkten berättar Åsa Hellberg om förra seklets kvinnor som vill ha rätten att välja sina liv
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2022-08-09
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 320
- Filformat: EPUB
- Filstorlek: 2,4 MB
- Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
- ISBN: 9789137159676
- Förlag: Bokförlaget Forum
- Serie: Systrarna från Fjällbacka
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
7 recensioner, genomsnitt 4/5
- 4/5 Britt-Marie K
Betyg: 4,5 av 5 - 📚 - Jag tror att jag har läst alla böcker av författaren Åsa Hellberg, och jag har tyckt om dom allihopa. Och den här boken var inget undantag, för jag tycker till och med att den är helt klart hennes bästa bok hittills. Den utspelar sig i början av nittonhundratalet, och handlar om två systrar, och den bygger till stor del på författarens egna släktingar. Jag tycker att det var väldigt intressant att följa systrarnas liv, och kommer absolut att läsa kommande böcker i serien framöver. Kan varmt rekommendera boken.
- 5/5 Jonak
- 4/5 Gunnel
- 4/5 Gunvor
- 4/5 -