Bokus
Linda Ståhl - Gästspelet, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2026

Gästspelet

Av Linda Ståhl

249 kr

Skickas tisdag 13/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Allt står inte rätt till i den havsnära lyxvillan i pittoreska Olofstrand. Hit måste familjen Aronsson flytta medan hemmet i Simrishamn saneras. Och samtidigt som en brutal misshandel bryter lugnet på Österlen, trasslar Svartvillans tillfälliga hyresgäster in sig i en växande härva av misstro, utpressning och konflikter.

Dottern Emily dras in i en ny, tveksam bekantskap. Mamman Cecilia kämpar för att återfå fotfästet i familjen, och pappan Robert försöker hantera pressen från ett arbete som hotar att röja en mörk hemlighet. Dessutom dyker den gåtfulla hyresvärden Jim upp i tid och otid, som om han vakar över mer än bara huset.

Linda Ståhl skriver tät och relationsdriven psykologisk spänning som utspelar sig på Österlen. "Gästspelet" är första delen i serien "Svartvillan", där sanningen är lika oberäknelig som havet i det skånska kustlandskapet.

”Linda Ståhl har med ’Gästspelet’ skapat en krypande och atmosfärisk spänningsroman som med stor skicklighet monterar ner bilden av en perfekt familjeidyll på Österlen. Romanen utgör en triumf för det psykologiska dramat och bevisar att de farligaste hoten ofta finns inom hemmets fyra väggar. ... Det finns en hantverksmässig briljans och förmåga att fördjupa karaktärerna bortom genrens stereotyper; läsaren får brottas med moraliska gråzoner där ingen är helt oskyldig. ... en av årets vassaste bladvändare som briljerar genom sin psykologiska täthet.” BTJ (betyg 4)

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2026-01-19
  • Mått: 200 x 30 x 140 mm
  • Vikt: 530 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Serie: Svartvillan
  • Antal sidor: 415
  • Förlag: Bokförlaget Forum
  • Medarbetare: Kerstin Hanson
  • ISBN: 9789137161778
  • Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

5 recensioner, genomsnitt 4.2/5

  1. 5/5 Emma

    Det här är psykologisk spänning när den är som allra bäst! Ingenting är som man först tror, och tvisterna i den här berättelsen är många. Man får följa familjen Aronsson, som flyttar till Svartvillan pga en vattenläcka i sitt eget hus. Successivt får vi lära känna dem, både genom deras egna och övriga familjemedlemmars ögon. Bilder som mer än ofta går isär. Det är just det som gör den här boken så bra. De mångfacetterade karaktärerna. Jag har tidigare läst Lindas Höllviken-deckare, och tycker mycket om dem. Detta är något helt annat, men minst lika bra!

  2. 4/5 Karin S
  3. 4/5 Ewe
  4. 3/5 Lilly
  5. 5/5 Fred