I den fristående tredje delen i cosy crime-serien Säbyholms gröna fingrar drabbas trakten av ett märkligt försvinnande. En trettioårig kvinna i militärkläder passerar plantskolan just som skådespelerskan Siri Ehrensvärd hämtar tidningen och de byter några ord. Därefter tycks den före detta elitsoldaten Maria Storm gå upp i rök och polisen Olle Magnusson tar hjälp av Missing People för att söka igenom skogarna samtidigt som en varg rivit får i området. Björn tar med sig Anton och Cecilia på galopptävlingar och efter stor dramatik köper han, till Cecilias stora lycka, loss en svårhanterlig hingst som annars skulle gå till slakt. Anton inser att om han ska kunna vinna Cecilias kärlek måste han komma över sin rädsla för de oförutsägbara djuren.
Gillade de två första böckerna i serien men här blir det för många helt otroliga saker som händer gång på gång!
Nja…
4/5
Älskar denna bokserie. Inte den bästa hittills men nog så cozy och mer invecklad än tidigare
Louise
5/5
Mycket spännande med målande vyer
Lea
5/5
Lika bra som vanligt!
Som sagt, lika spännande o bra som alltid!!!! Nu ska jag avnjuta nästa bok!
LindaG
4/5
Feelgood deckare
Ännu en givande och intressant historia om Siri och Anton och deras öde.
-
2/5
Rekommenderas inte
En fullständigt osannolik historia som saknar all trovärdighet. Med en helt otrolig tur och tillfälligheter lyckas poliserna ro den här historien i land.
-
5/5
Älskar Carins ljudböcker!
Älskar karaktärerna, speciellt Anton! Så underbart rolig är han. Carin har en underbar humor.
Drutten
4/5
Deckarfeelgood
Bra, mysig och spännande bok.
Blö
4/5
Mysig och spännande
Boken är mysig, rolig och spännande.
Ser framemot nästa bok om Iris, charmiga Anton, Olle, Cecilia, Björn och alla se andra. Trevligt att lyssna till Gunilla Nyroos.
Gunn-Britt
5/5
Såå himla bra !
Underbart att det ännu är några böcker kvar att beta av! Så mysigt serie!
-
5/5
Jättebra
All spänning byggs upp bra, och man vet aldrig hur det ska sluta.
Lindis77
5/5
Härlig och klurig
En helt underbar bok som jag inte kunde sluta lyssna på. Carin har lyckats igen.
Helén
5/5
Trevlig bok
Tyckte mycket om boken.
-karin
5/5
Det bästa på evigheter
CH har lyckats med att få boken spännande intressant och rolig. Väldigt länge sen jag har lyssnat på en hel bok utan snabbspolning. Ser fram emot nästa.
-
5/5
Fantastiskt bra!!
Det går inte att sluta att lyssna på. Bra historia, trevliga karaktärer, den har allt!
-
4/5
Intressant story
Lite otippad och annorlunda story med flera lösa trådar i slutet som gör att man vill läsa nästa bok!
-
4/5
Underhållande
Lättläst, underhållande, inte alltför förutsägbar.
-
5/5
Underbart mysig!
För det första så läser ju Gunilla Nyroos så bra att jag själv stundtals blir Siri! Hon är ju i min ålder så vi har några beröringspunkter:) Men boken är spännande,sorglig och mysig som en engelsk roman fast svensk! Mår bra av detta i en orolig tid!
Carinawa
4/5
Mysdeckare
En härlig bok med många olika karaktärer i fin herrgårdsmiljö. Hoppas det kommer ytterligare en bok i serien.
-
3/5
Betyg: 3,5 av 5
Den här boken, Ett lik för mycket, är den tredje delen i bokserien Säbyholms gröna fingrar. Jag har läst dom två tidigare böckerna i serien, och jag har även läst åtta andra böcker av författaren. Tycker om Carin Hjulströms sätt att skriva, och den här bokserien tycker jag är hennes bästa böcker. Välskrivna, lättlästa mysdeckare med trevliga karaktärer. Kan rekommenderas.