Pocket, Svenska, 2023
Morden i Great Diddling
99 kr
Skickas idag. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
En hyllning till Agatha Christie, Morden i Midsomer och alla andra charmiga deckare som förenar engelska pubar, konstiga byoriginal, scones och böcker med ond, bråd död. Den svenska författaren Berit Gardner har dragit sig tillbaka till en stuga i Cornwall för att bota sin skrivkramp. I en nedgången by långt från idylliska kustcaféer och turister hoppas hon finna lugn och ro, men när ett mord sker på en tebjudning med de udda byborna blir det precis tvärtom. Kommissarie Ian Ahmed vid Devon & Cornwall-polisen får ansvaret för utredningen. Han är fast besluten att hitta gärningsmannen innan fler mord sker. Byborna vill däremot utnyttja dådet för att locka dit turister, och Berit Gardner är snart indragen i både byintriger och mordutredning.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2023-02-24
- Mått: 110 x 180 x 30 mm
- Vikt: 250 g
- Format: Pocket
- Språk: Svenska
- Serie: En Berit Gardner-deckare
- Antal sidor: 300
- Förlag: Bokförlaget Forum
- Medarbetare: Sofia Scheutz
- ISBN: 9789137506845
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
15 recensioner, genomsnitt 3.3/5
- 3/5 Maria K
Lite småtrevlig men ändå något "långsam" i min smak. Gillade huvudpersonen, men kommer nog inte att läsa fler i denna serie.
- 2/5 Hanna A
Jag hade stora förväntningar på denna bok som tyvärr inte levde upp till förväntningarna. Småmysig men långsam historia som tog 200 sidor att komma in i. Dessutom en lite väl invecklad mordgåta som både kändes överdriven, och som fick mig att tappa tråden. Boken hade mått bra av att kortas ner. Jag saknade också karaktärer att tycka om, och således vilja veta mer om.
- 4/5 Sara L
En bok som passar som läsning i hängmattan, soffan eller på stranden. Gillar känslan av Agatha Christie och Morden i Midsomer med svensk touch.
- 3/5 Maria
En pratig men välskriven feelgood som råkar innehålla mord. Kan lugnt rekommenderas till den som gillar genren, men den som låter sig luras av förlagets försäljningssnack om att det är en "hyllning till Agatha Christie" etc blir besviken. Det är en helt annan typ av bok, inte ens i närheten av Christies deckare över huvud taget, knappt ens en deckare trots morden, utan just feelgood.
- 3/5 Ann J Verifierat köp