Bokus
Stina Wirsén - Vems mormor?, E-bok

E-bok, Svenska, 2010

Vems mormor?

Av Stina Wirsén

Del 6 i serien Vemböckerna

29 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning

Nalle har en mormor, som är bara hennes. Som springer så fort och leker så bra. Nalle har en kusin också. Kusin tror att mormor är hennes och kallar henne för farmor. Det är fel! Någon kusin vill hon inte ha!

Succébilderboksskaparen Stina Wirséns egen småbarnsbokserie! Om de tidigare böckerna skrev Åsa Johansson i Svenska Dagbladet: ”Oavsett ålder måste man bara älska dem. Det här är stor konst i litet format!”

Vems mormor? är en liten bok om stora känslor. På ett mästerligt sätt fångar Stina Wirsén i text och bild både det svåra och komiska i situationen. Boken vänder sig till de minsta barnen – den är enkel i sitt upplägg, men med stor finess och träffsäkerhet finner Stina Wirsén de små nyanserna som gör boken till ett mäktigt äventyr!

Den här boken är i färg och läses därför med fördel på läsare med färgskärm.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2010-11-01
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 32
  • Filformat: EPUB
  • Filstorlek: 12,5 MB
  • Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
  • ISBN: 9789143509236
  • Förlag: Bonnier Carlsen
  • Ålder: 0-3
  • Serie: Vemböckerna
  • Illustratör: Stina Wirsén
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

21 recensioner, genomsnitt 4.2/5

  1. 2/5 Linnéa

    Tycker det känns tråkigt att använda sig av ordet ful för att beskriva kusinen även om det säkert inte ska tolkas som ful utseendemässigt. Det drar tyvärr ner hela upplevelsen av boken.

  2. 5/5 Susanna

    Stina Wirsén har en sån förmåga att sätta ord och bild på både små och stora känslor! Vi har många vem-böcker som läses flitigt för sonen som snart är tre.

  3. 5/5 Birgitta

    Kalle, tre år, fullständigt älskar den. Jag med, Kalles mormor. Den var verkligen tankeväckande! Lagom lång för en liten treåring.

  4. 4/5 Ida L

    Bra men tycker inte så mycket om användandes av "ful", små barn förstår situationen ändå.
    För övrigt en väldigt bra bok som min snart 2 åring älskar!

  5. 2/5 Eva