Häftad, Svenska, 2009
Aktier, optioner, obligationer : en introduktion
443 kr
Skickas onsdag 14/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2009-04-07
- Mått: 155 x 223 x 14 mm
- Vikt: 327 g
- Format: Häftad
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 224
- Upplaga: 11
- Förlag: Studentlitteratur
- ISBN: 9789144054773
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
7 recensioner, genomsnitt 4.1/5
- 2/5 Mats F
Jag köpte boken som eget inläsningsmaterial till ett kursmoment jag planerar om finansiella marknader. Den innehåller en bra avvägning av stoff men den lider av att vara alldeles för gammal. Första utgåvan kom 1975 och det märks tydligt i språk och exempel. Denna utgåva är från 2009 och redan där börjar åldern märkas, det är mycket som hänt bara sedan dess. Bildmaterialet är från nittiotalet och är av låg kvalitet. Resonemang om användning av datorer är hopplöst ålderdomligt.
Det här är en bok som behövs, men den måste göras om från grunden. Dagens utgåva känns halvhjärtad och är slentrianmässigt redigerad för att hålla den kvar på marknaden. Studentlitteratur, ni kan bättre. - 5/5 Magnus N
Det är en bra grundbok om finans- och aktiemarknadskunskap som är mycket innehållsrik. Boken hade vunnit på fler exempel, men författarna bidrar med mycket kunskap och erfarenheter.
- 5/5 KristinaSpjuth
- 5/5 Lars
- 3/5 Katherine S