Bokus
Carl-Johan Malmberg - Lyckans gåta : Marcel Prousts På spaning efter den tid som flytt, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2022

Lyckans gåta : Marcel Prousts På spaning efter den tid som flytt

Av Carl-Johan Malmberg

335 kr

Skickas onsdag 14/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

År 2022 är det 100 år sedan "På spaning efter den tid som flytt" fullbordades. "Lyckans gåta" är en vägvisare in i Marcel Prousts väldiga romansvit, både för den som bara snuddat vid den eller som läst den tidigare, skriven av en av Sveriges främsta Proustkännare. Det är en personlig bok, Carl-Johan Malmbergs egna iakttagelser och minnen av Proustläsning får stor plats. Med en rad olika ingångar till verket läggs ett pussel som tar fasta på en romanperson, en textdetalj, en plats, en relation, en idé eller en känsla, och gör utvikningar till en rad andra verk inom litteraturen, musiken och konsten.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2022-01-18
  • Mått: 175 x 219 x 48 mm
  • Vikt: 1 345 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 567
  • Förlag: Wahlström & Widstrand
  • Medarbetare: Annika Lyth
  • ISBN: 9789146236122
  • Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

11 recensioner, genomsnitt 4.8/5

  1. 5/5 Vivan N

    En ovärderlig bok om man vill fördjupa sin läsning av Marcel Proust. Tar fram olika aspekter som kan vara svåra att uppmärksamma om man inte är mycket insatt i tidens och Marcels historia. Koncentrerad på På spaning. Om man vill veta mer om Marcel och hans liv kan man med fördel läsa Carl Lindgrens Marcel Proust Liv, lidande och läkare som är rik på bilder.

  2. 5/5 Stig

    Som vanligt till det nya året gör man sina nyårslöften i hopp om att man skall lyckas hålla dem - åtminstone några dagar eller rent av veckor. År 2005 köpte jag samtliga delar, i pocket, av 'På spaning¿' i hopp att läsa dem, men de har legat olästa fram till nu, för nu har jag gett mig den på att läsa dem under detta år och jag har nu bara några sidor kvar på del ett, Schwanns värld. En liten seger. De är svårlästa så det gäller att ha tankarna på rätt ställe. Jag vet dock en bok som är värre, och det är Joyces bok Ulysses. Den är för mig fullständigt obegriplig så den står nästan oläst i mitt bokskåp.
    Till min Prousthjälp har jag den stora luntan Till bords med Proust, och nu denna massiva skapelse; Lyckans gåta. Kanske den kan vara hjälp i mitt läsande. Det är en fantastisk och påkostad bok men ¿ jag saknar ändå¿ hade det inte varit trevligt med åtminstone några illustrationer? Jag hade mer än gärna se foton från de platser MP berättar om: foton från den lilla staden Illiers som efter att Proust gjort staden känd döptes om till Illiers-Combray och andra kända platser. Jag hade även gärna sett de 'berömda'' eller snarare välkända händelserna, t ex när MP berättar om upplevelsen av Madeleinekakan och lindblomstheét i sin franska språkdräkt - jag lär inte införskaffa Spaningen på franska. Det hade dock varit intressant att läsa brottstycken av originaltexten. Mitt helhetsintryck är dock att det är en fantastisk bok och ett måste för alla Proustfantaster.

  3. 5/5 Britt-Mari A
  4. 5/5 Fls
  5. 4/5 Richard R