Storpocket, Svenska, 2023
Vardagar 4
Av Ulf Lundell
157 kr
Skickas imorgon. Fri frakt över 249 kr.
Fler format och utgåvor
Beskrivning
Vardagar 4 är Ulf Lundells dagboksurval från 2019 och 2020.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2023-05-02
- Mått: 132 x 206 x 44 mm
- Vikt: 570 g
- Format: Storpocket
- Språk: Svenska
- Serie: Vardagar
- Antal sidor: 667
- Förlag: Wahlström & Widstrand
- Medarbetare: Karl-Magnus Boske
- ISBN: 9789146241300
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
124 recensioner, genomsnitt 4.4/5
- 2/5 TM N
... nej, fick nog i inledningen av Fyran när U L ska börja gagga om S och deras ömsesidiga beroende av varandra. Det blir allt för mycket som 'Scener ur ett skenäktenskap'. Annars är det mycket som varit bra tidigare Men jag tycker att det ryms ganska mycket tragik mellan raderna och visar hur livet hinner ikapp oss alla. Lundell är vis och utvecklad på många sätt, men också rätt narcissistisk. Just detta att dela med sig av allt. Ja, nästan. Varenda tramsig handling och att just hans smak är så oerhört intressant. Nej, att sitta och slicka i sig och tycka det är fantastiskt tycker jag säger en del om en själv ... Nej, Lundells skulle behöva rensa i sin egen text och inse att allt han gör INTE är 'guld som glimmar' - även om en del verkar tycka det - och 'skaffa sig ett liv' innan det är för sent.
Det hela blir tyvärr lite som en dokusåpa där U L visar upp sig själv och allt han gör. Varje handling ska bli något han använder. Känslan av upprepningstvång är svår att frigöra sig från och Lundell blir lite själv som karaktärerna i en pjäs av Becket. Han vill gå, men kan inte. Han väntar på något ... Jag tror att det är sig själv han väntar på. Den han samtidigt är livrädd att möta. Ändå är Ulf Lundell enastående på många sätt. Ja, verkligen.
Men det blir lite som med hans måleri med 'Vardagar'. Folk köper även det mediokra och mindre bra, bara för att han är 'känd'. Om inte skulle han behöva bearbeta och jobba mer för att utvecklas. - 5/5 Erica
Ulf Lundell föddes i nov 1949, jag dec '52, han växte upp på Södermalm, jag gick på Skanstulls Gymnasium, och blev sedan kvar där - ensam, med sambo, gift & med två barn, skild men fortfarande sambo - till 2016, vilket i sig räcker långt för igenkänningen.
Att jag dessutom känner igen mig i väldigt mycket av det han skriver, om naturen, behovet av god lektyr, ensamhetens för- & nackdelar, blir glasyren på tårtan.
Jag har nu läst de sex första volymerna, och kommer nog fortsätta så länge han har lust & ork att skriva. - 2/5 Gunnar V
Ett råd till Lundell: varför kan du inte nöja dig med att sjunga? Det är du bra på. Men detta tjat intresserar inte mig.
- 5/5 Cissi
Man blir beroende, går in i en läsbubbla, så många sanningar och så vackra betraktelser av naturen! Mycket hög klass! 👍👍👍👍
- 5/5 Cosmos
Precis som de tidigare Vardagar-böckerna är 4:an en inblick i mannens liv med glädjeämnen och problem i stort och smått.
Som alltid fina skildrungar av vädrets och naturens skiftningar, och hans kunnighet i fågelriket imponerar.
Då jag själv håller på att passera / eller har passerat medelåldern och är på väg in i ålderdomen / övertiden / eftertiden, är det mycket igenkännande om ett saknat Sverige, ett Sverige som inte längre finns, och förundran över den nya tidens märkligheter med allr från den förhatliga nyliberalismen till influencers och Facebook-kändisar.
Livet efter 60, efter 70, är så annorlunda, så outforskat, och på olika nivåer så svårt att finna ett sammanhang i och jag tycker Lundell är en mästare på att beskriva den villrådighet, rentav meningslöshet, de frågeställningar som man brottas med dagligen i detta liv.