Bokus
Margareta Vanäs-Hedberg, Elvira Herrador Quero, Patricia Dawson, Sylvia Vaccia Izami, Antonio Gallego - Alegria paso cinco, Häftad

Häftad, Svenska, 2009

Alegria paso cinco

Av Margareta Vanäs-Hedberg, Elvira Herrador Quero, Patricia Dawson, Sylvia Vaccia Izami, Antonio Gallego

690 kr

Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Alegría paso cinco för spanska steg 5
Ett läromedel i spanska för steg 5 på gymnasiet och i vuxenutbildningen. Texterna är en blandning av läsupplevelser: nyskrivna texter, skönlitterära utdrag och faktatexter för steg 5. Till varje text finns ett övningspaket där eleverna får möjlighet att - samtala och diskutera - bygga ut sitt ordförråd - praktisera gamla och nya kunskaper - träna konstruktioner - känna att spanskan fungerar Stort fokus läggs på kommunikation, men boken tar även upp vissa grammatiska moment som antingen förstärker kunskaper från tidigare steg, eller är helt nya. Tio kapitel med ett antal hörövningar på lämplig nivå till varje. Några teman som tas upp är internationell kärlek, fördomar, att leva gömd i Chile under diktaturen, samt svenska författare utgivna på spanska. Elevljud, samtliga bastexter och ett urval hörövningar, finns att hämta från liber.se.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2009-08-14
  • Mått: 170 x 240 x 8 mm
  • Vikt: 315 g
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Serie: Alegría
  • Antal sidor: 144
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Liber
  • ISBN: 9789147091584
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

4 recensioner, genomsnitt 3/5

  1. 2/5 Myt

    Texten är om möjligt än mindre i nr 5 av Alegria, och varför ändra format jämfört med de tidigare 1-4? Skulle vara bra med radnummer i de långa texterna utan styckeindelning.

  2. 1/5 Emelie
  3. 5/5 Millan
  4. 4/5 Carla