Häftad, Svenska, 2016
Handelsrätt : juridik som analytiskt och strategiskt verktyg
Av Johanna Norberg, Kjell Adolfsson
481 kr
Skickas onsdag 28/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Boken är speciellt framtagen för kurser som behandlar de regler och andra rättsliga förutsättningar som har betydelse för företag och företagande – kort sagt kurser i juridik för icke-jurister.
Boken inleder med att förklara rättsgrunderna avtal och rättsregler och fortsätter sedan med de regler som gäller förhållandet mellan arbetsgivare och arbetstagare, företagets tillgångar och relationer till omvärlden. Det handlar således om de delar av juridiken som är särskilt viktiga för företagsverksamhet.
Studenten får lära sig att arbeta med de rättsliga förutsättningarna som ett strategiskt instrument för att undvika problem och skapa möjlighet att på bästa sätt nå de uppsatta målen.
Om författarna
Kjell Adolfsson och Johanna Norberg är verksamma vid företagsekonomiska institutionen, avdelningen för handelsrätt, Uppsala universitet.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2016-01-28
- Mått: 172 x 240 x 18 mm
- Vikt: 560 g
- Format: Häftad
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 319
- Upplaga: 1
- Förlag: Liber
- ISBN: 9789147111640
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
5 recensioner, genomsnitt 2.6/5
- 5/5 Ubbe
Jag läste handelsrätt ett år på 1970-talet. Då var det små häften man skulle läsa om olika saker. Bra att det nu finns en samlad bok som går igenom fakta och ger olika bra exempel. Det märks att författarna kan mycket juridik för de hänvisar till lagrum i närliggande områden. Mycket är sig likt men för mig är det en bra uppdatering i ämnet.
- 1/5 Student
Först och främst kan man ju tycka att författarna bör ha lärt sig svenska innan de bestämde sig för att skriva en bok. Värsta jag varit med om, det finns inte en chans att de har läst igenom boken en andra gång innan den gavs ut. Stavfel, dålig svenska, felaktiga och förvirrande meningsbyggnader här och där, exempel som blandas ihop eller ändras mitt i, ingen riktig röd tråd utan de börjar spåna på något helt nytt mitt i deras förklaringar som inte hänger ihop alls med det som beskrivs just då, osv. Lycka till om du inte har läst någon tidigare juridik för det här är den mest opedagogiska och förvirrande sörja jag läst.
- 1/5 Uppsalastudent
Vill du sitta timme efter timme och läsa oklar och opedagogisk mängdtext? Vill du bli frustrerad, arg och uppgiven för hur jobbig en bok kan vara att läsa? Då har du hittat boken för dig. Med en osedvanlig brist på bra förklaringar och uppdelningar i boken, gör detta verk någon som aldrig läst juridik innan till... ja, en som inte förstår sig på detta område märkbart bättre efteråt heller. Det enda du kommer längta till när du försöker lära dig handelsrätten och dess spännande värld med denna bok som hjälp, är längtan till att någon gång kunna få bidra till exempelvis valborgsbrasan, eller helt enkelt använda den som lättillgängligt bränsle för någon pyromaninspirerad aktivitet.
- 5/5 Verkligt
- 1/5 Maria R