Bokus
Jörn Spolander - Cykla, panta och rädda en isbjörn, Häftad

Häftad, Svenska, 2008

Cykla, panta och rädda en isbjörn

Av Jörn Spolander

117 kr

Skickas tisdag 13/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
Man behöver inte vänta tills man är vuxen, har körkort och rösträtt för att rädda världen - kanske är det till och med bättre att vara barn?! Vem hinner till exempel panta flest tomburkar från och med NU? Och vem har lättast för att aldrig vänja sig vid att köra bil till jobbet? Barn har helt enkelt en fantastisk möjlighet att undvika klimatklantiga ovanor. Den här boken är fylld med enkla och roliga tips som hjälper till att göra klimatsmarta val i vardagen: hemma, i skolan och på fritiden. Boken ger även en begriplig bakgrund till hur människan påverkar jordens klimat, varför jorden har blivit varmare och hur det i sin tur påverkar ekosystemen, de djur och växter som vi lever tillsammans med. Läsaren får dessutom träffa inspirerande forskare och uppfinnare som letar efter framtidens gröna lösningar. (7-12 år) Jörn Spolander (född 1970) är utbildad biolog och har arbetat som vetenskapsjournalist sedan 1999, bland annat som reporter och inslagsproducent för SVT:s barnprogram Hjärnkontoret.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2008-04-22
  • Mått: 150 x 201 x 6 mm
  • Vikt: 150 g
  • Ålder: 6-9
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Läsålder: 6-9
  • Antal sidor: 63
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Alfabeta
  • ISBN: 9789150109214
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

3 recensioner, genomsnitt 3.7/5

  1. 2/5 -

    Jag har läst boken som vuxen för att bedöma om den skulle passa mina barn. Tyvärr är den väldigt svårläst och jag tröttnade hela tiden under läsningen. Texten är liten och ofta tryckt på färgad bakgrund, så att den syns dåligt. Dessutom är det väldigt mycket text och lite illustrationer. Illustrationerna och formen på "faktarutorna" stämmer inte heller särskilt bra överens med innehållet i texten. Illustrationer ska stärka förståelsen för innehållet i texten och väcka intresse. Det gör inte de här.
    Det är som att någon lagt jättemycket tid på en cool formgivning och totalt tappat fokus på läsförståelse och läsbarhet.
    Det finns flera mycket bättre faktaböcker om klimatet för barn.

  2. 5/5 Anna M
  3. 4/5 Prutt