Kartonnage, Svenska, 2018
Som sparv som örn
Av Per Nilsson
140 kr
Skickas fredag 9/10
Beskrivning
Alla på skolan vet vem Enneka är. Hon är som örnen högt däruppe, tänker Be, alla ser henne, hon följer sin egen väg, alla har respekt för henne. Och alla vet att hon gör farliga och förbjudna saker. Men jag är som en sparv bland sparvarna, tänker Be. En vanlig liten sparv som liknar alla de andra. Ändå blir Be och Enneka vänner den där höstterminen. Den tuffaste örnen och den lilla mesiga sparven. Riktiga vänner blir de, det hade ingen kunnat tro. Men så försvinner Enneka, och ingen vet vart hon tagit vägen. Ingen vet ens om hon lever.
"Som sparv som örn är en gripande berättelse, som trots många mörka pusselbitar visar att det finns ljusning inom räckhåll." Jonna Fries, Smålandsposten
Per Nilsson har arbetat som lärare och skrivit många uppmärksammade barn- och ungdomsböcker. På Alfabeta har han bland annat utgivit serien Extra och bilderböckerna Tvåan (illustrerad av Emelie Östergren) och Tre (illustrerad av Lisen Adbåge).
"Per Nilsson beskriver både poetiskt och drastiskt roligt en tillvaro som är långt mer komplicerad än vi gärna vill inse att den kan vara redan på högstadiet. Viktigt."Pia Huss, Dagens Nyheter
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2018-09-04
- Mått: 140 x 205 x 14 mm
- Vikt: 270 g
- Format: Kartonnage
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 127
- Förlag: Alfabeta
- ISBN: 9789150120035
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
1 recensioner, genomsnitt 3/5
- 3/5 Villivonkansbooks
Alla på skolan vet vem Enneka är. Hon är som örnen högt däruppe tänker Be. Alla ser henne när hon följer sin egen väg och alla har respekt för henne. Men själv är Be som en sparv bland sparvarna. Men trots det blir Enneka och Be vänner den hösten.
🐴
Jag har tidigare läst flera böcker av författaren via mitt jobb, där flera av hans böcker används i klassuppsättning. Som sparv som örn är en berörande bok om vänskap. Trots att Be och Enneka är väldig olika närmar de sig varandra och blir snart vänner. Boken riktas till ålder 12 -15 år och den passar väl in där. Den är oerhört lättläst så även de mer läsovana klarar av den. Den lämnar inte någon djupare tanke efter sig när den är färdigläst, men är trevlig läsning för stunden!