Bokus
Stephanie Blake - Bytt är bytt, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2010

Bytt är bytt

Av Stephanie Blake

129 kr

Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
Simon har tre fina leksaksbilar: en blå, en gul och en grön. Men han har ingen röd. Fast det har hans kompis Filip. Eftersom Simon så väldigt gärna vill ha en röd bil så gör han ett byte med Filip. Tre bilar mot en. Och bytt är bytt! Uppföljaren till "Bajskorv", "Hjälp en varg!" och "Löss!"
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2010-08-31
  • Mått: 228 x 284 x 7 mm
  • Vikt: 440 g
  • Ålder: 3-6
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Läsålder: 3-6
  • Serie: Simon
  • Antal sidor: 30
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Berghs
  • Illustratör: Stephanie Blake
  • ISBN: 9789150218282
  • Originaltitel: Donner c'est donner
  • Översättare: Anna Falk
Utforska kategorier
  • Inga kategorier tillgängliga.
Betyg & recensioner

2 recensioner, genomsnitt 3/5

  1. 1/5 Emm

    Köpte denna bok efter att ha läst första recensionen som var så himla positiv. Men vänta va? En bok som handlar om att hämnas på en kompis som ljugit, lurats och retats? I boken förekommer ord som " du är dum" "ful" "skitbil" "dumma unge". Vi fick en chock när vi läste den och fick byta ut ord och meningar. Sådana ord vill inte alla fall inte jag lära ut från en barnbok. Ingen bok att rekommendera.

  2. 5/5 Camilla

    Det här är en lättläst och enormt uppskattad bok som just nu läses varje kväll hemma hos oss. Oavsett hur många gånger vi har läst den så blir resultatet det samma när vi kommer till sista sidan och det är underbart att se hur barnen kiknar av skratt varje gång.
    Ett stort plus är de feta bokstäverna på färgerna och dylikt som gör att man som läsare verkligen lägger trycket på de orden.
    Rekommenderar varmt denna bok till föräldrar som har busiga små barn och efter denna magnifika läsning så tänker i alla fall jag köpa mer böcker av Stephanie Blake!