Cirkusflickan (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
352
Utgivningsdatum
2018-06-04
Förlag
HarperCollins Nordic
Översättare
Sandra Rath
Originaltitel
The Orphan's Tale
Dimensioner
215 x 140 x 30 mm
Vikt
471 g
SAB
Hce
ISBN
9789150932621
Cirkusflickan (inbunden)

Cirkusflickan

Inbunden Svenska, 2018-06-04
182
Finns i lager! Skickas inom 1-2 vardagar.
Fri frakt inom Sverige för privatpersoner.
Finns även som
Visa alla 1 format & utgåvor
Året är 1944 och andra världskriget rasar i Tyskland. Den sextonåriga Noa försörjer sig som städerska på en tågstation efter att ha blivit utslängd hemifrån. Då hon en kväll följer ett märkligt ljud upptäcker hon till sin fasa en godsvagn fylld med övergivna judiska barn. Innan hon hinner tänka fattar hon tag i ett spädbarn och flyr hals över huvud ut i vinternatten. Noa och barnet, som får namnet Theo, räddas och tas om hand av ett kringresande cirkussällskap, och för att smälta in tränas hon till trapetsartist. Hennes lärare är den några år äldre Astrid, en kvinna med ett hemlighetsfullt förflutet som starkt ogillar Noas uppdykande. Men kriget kommer närmare och deras skyddade tillvaro på cirkusen hotas alltmer. Theos liv är i fara och snart inser Noa och Astrid att deras enda chans att överleva är att släppa taget om sina hemligheter och våga

lita på varandra.

  "Jenoff has written a tribute to the human spirit that soars in the midst of epic despair." National Public Radio "Readers who enjoyed The Nightingale and Water for Elephants will embrace this novel."

Library journal

***
PAM JENOFF är författare och advokat, bosatt i Philadephia. Cirkusflickan är hennes sjätte roman och den klättrade direkt upp på New York Times bästsäljarlista. Hennes stora intresse för judisk

historia väcktes under åren som diplomat i Krakow.

 
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Cirkusflickan
  2. +
  3. Tsarens dotter

De som köpt den här boken har ofta också köpt Tsarens dotter av Gill Paul (inbunden).

Köp båda 2 för 361 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Bloggat om Cirkusflickan