Bokus
Arne Weinz - 2034, Häftad

Häftad, Svenska, 2023

2034

Av Arne Weinz

272 kr

Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Plötsligt börjar mystiska meddelanden om nya lagar och förordningar att dyka upp på bildskärmar och mobilert över hela världen från en avsändare som kallar sig Världsregeringen. Varje meddelande innebär ökad kontroll och större intrång i människors privatliv. Alla människor ska vara ständigt uppkopplade via datorchips och kroppskameror som inympas i deras kroppar. Med hjälp av bröderna Perssons och Benno Ronkanens speciella kanaler för informationsinhämtning läggs ett omfattande pussel som pekar mot en sammanslutning av Globalister inom ramen för World Economic Forum.

Eftersom Globalisterna inte har kontroll över Sverige är Nationella Rådets hållning att ignorera alla meddelanden från den självutnämnda världsregeringen. Men när en vätebomb detonerar över nordligaste Lappland tvingas rådet att ompröva frågan. För de krigsvana svenskarna är inte underkastelse ett uthärdligt alternativ. Allt sätts på ett kort då Tobbe Larsson som leder Sveriges militära elitstyrka SESO får uppdraget att slå till mot Globalisternas hjärna och hjärta i Cologny och Davos.

De mystiska meddelandena som fortsätter att dyka upp på bildskärmar över hela världen får med tiden förändrad karaktär och börjar publiceras utan angiven avsändare. Med förundran och fruktan börjar fler och fler att ana det oerhörda som har inträffat.

2034 är den fjärde och sista delen i författarens boksvit som kallas Europatetralogin.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2023-04-24
  • Mått: 135 x 210 x 21 mm
  • Vikt: 309 g
  • Format: Häftad
  • Språk: Svenska
  • Serie: Europa-tetralogin
  • Antal sidor: 294
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Global Village
  • ISBN: 9789151953793
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

12 recensioner, genomsnitt 4.4/5

  1. 5/5 Per

    Arne Weinz är en av få författare vars böcker jag måste läsa non-stop. Weinz har förmågan att få läsaren att leva sig in berättelsen då den idag börjar bli verklighet på riktigt.

    Jag rekommenderar alla att köpa hela serien om fyra böcker för att få full överblick och spänning på topp.

  2. 4/5 Kai V

    Mycket bra berättelse om hur globalister typ WEF vill göra oss alla till deras slavar. Ställer Orwells "1984" helt i skuggan.

  3. 5/5 Marko

    Nu har jag läst hela Europatetralogin och jag har nog aldrig varit så fascinerad av att läsa! Arne Weinz är en otroligt bra författare med en fantasi som tycks sakna gränser. Weinz skriver om aktuella teman, som i detta fall AI och kontrollsamhälle. Så rätt i tiden. Läs!

  4. 4/5 Christer A
  5. 5/5 Ranwox