Bokus
Holger Wästlund - Varje dag ett skratt : historier från artistvärlden kring Ramel, Hyland och HasseåTage m.fl., Inbunden

Inbunden, Svenska, 2022

Varje dag ett skratt : historier från artistvärlden kring Ramel, Hyland och HasseåTage m.fl.

Av Holger Wästlund

473 kr

Skickas fredag 23/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
Välkommen till en annorlunda bok! Bakgrunden är att jag har haft förmånen att under några år leva ett intensivt artistliv. Jag har som trollkarl, ”ficktjuv” och programledare med artistnamnet Mac Freddy uppträtt flitigt i folkparker, på Gröna Lund, Liseberg, Berns och en massa festvåningar. Som mest gjorde jag ca 120 föreställningar på somrarna och ca 60 festvåningsgig under resten av året. Jag berättar i boken om roliga händelser och historier från artistlivet, antingen som hände när jag uppträdde på olika platser eller händelser som andra artister varit med om och som berättades när vi artister träffades före och efter giggen. Alla ”de stora artisterna” har åkt eller börjat sina artistbanor i folkparkerna. Jag hade nöjet att träffa ABBA, Povel Ramel, Lennart Hyland, Sven-Bertil Taube och många andra artister med hög kvalitet. Här några smakprov vad boken innehåller:
  • Lennart Hyland upptäckte Bosse Larsson - på golvet
  • Victor Borge spelade på Broadways mest väldammade flygel
  • Jussi Björlings sång stoppades av en dam som skrek: ”Vad är det för en jäkel som väsnas?”
  • ABBA fick en kartong tonfisk som tack för bra reklam
  • Ove Hahn, Gröna Lunds artistchef, drog ut högtalarsladden för Jimi Hendrix
  • Birgit Nilssons pappa tyckte att Lill-Babs sjöng bättre än Birgit
  • Björn Skifs åt av misstag upp allt på drottning Silvias ostbricka
  • Öster Warnerbring kom trea i en tävling som gick ut på att likna Östen Warnerbring
  • Sven-Bertil Taube ”stoppade” Agent 007
  • Gösta Ekman den yngre skapade riksdagsdebatt med det s.k. pitt-numret
  Boken innehåller ca 150 historier om 50 kända artister. Min ambition med den här boken är att, så gott som möjligt, försöka återge känslan från mina möten med andra artister. Många historier och händelser som du hittar i boken har jag upplevt själv eller fått mig berättat under sådana artistmöten. En av anledningarna att jag skrivit denna bok med minnen och historier från en fantastisk, men passerad, tidsålder i svensk nöjeshistoria är att mycket av det vi skrattade åt då inte skulle vara möjligt att framföra i dag. Man kan använda den här boken på olika sätt:
  1. Antingen kan man sträckläsa från början till slut.
  2. Eller kan man använda boken som en daglig uppmuntran. Den 8:e i månaden slår man upp den händelse som knutits till den 8:e osv.
  3. Eller ska du träffa några vänner eller kanske hålla tal vid något tillfälle och vill då berätta något aktuellt och kul. Är det den 10:e så kan du förhoppningsvis hämta inspiration från den händelse som knutits till den 10:e i boken.
  Boken innehåller mina minnen så som jag minns dem, vilket betyder att andra människor kan minnas något annat, för det är så vi människor fungerar. De historier och anekdoter som jag inte själv upplevt eller hört berättas har jag hittat i litteraturen återgivna av eller om olika artister. Läs och ha kul! Beställ boken nu genom att trycka på den färgade knappen längst upp på sidan.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2022-11-01
  • Mått: 170 x 240 x 18 mm
  • Vikt: 825 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 162
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Tipsförlaget
  • ISBN: 9789152712092
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

19 recensioner, genomsnitt 4.7/5

  1. 5/5 Kenneth O

    En härlig bok om kulturpersonligheter man sett och hört med en mycket personlig touch. Man blir glad av läsa boken och får många härliga minnen att blomma upp. Köp den!

  2. 5/5 Andreas

    Kan varmt rekommendera denna bok för den som vill läsa en del anekdoter om några kända personer som det flesta känns vid eller hört talas om. Är själv född på senare delen av 70-talet och kände igen många av de personer som togs upp i boken och tyckte det är oerhört underhållande och fick mig en del skratt av det som delgavs. Gav även en ny dimension av personen man läste om, vilket jag tyckte var givande.

    Författaren Holger Wästlund är enligt mig en mästare på att förmedla ett budskap eller en historia som gör att det är fängslande. Och det blir än mer kul att läsa när författaren delar några av sina egna erfarenheter med några av kändisarna som nämns i boken.

    För den som vill få extra historia om några kända personers profiler inom artistvärlden kan jag varmt rekommendera att läsa denna bok och erhålla information som kanske inte annars alls är tillgänglig någon annanstans.

  3. 5/5 Lisa H

    Jag hittar namn som Lennart Hyland, Hasse och Tage och Björn Skifs, för att bara nämna fyra. Att bläddra sig fram i Varje dag ett skratt, att få läsa om våra folkkära artister och minnas dem och deras verk, är som att sätta sig i en mjuk fåtölj framför en varm brasa med en kopp te och bara mysa. Det här är en bok som passar på såväl nattduksbordet som vardagsrumsbordet, och den är en perfekt julklapp!

  4. 4/5 Anders J

    Holger Wästlund har här samlat unika miniporträtt av dryga 30-talet kända artister, såväl svenska som utländska inom olika genrer, därav musiker, skådespelare, entertainers, komiker och filmstjärnor m m. Blandningen av levnadsberättelser och goda, roliga historier som hänt i verkligheten, gör boken till ett läsvärt stycke nutida nöjes- och revyhistoria. Detta slags underhållande berättelser ur verkliga livet - från en trollkarls verklighet som turnerande artist i folkparkerna - är en uppfriskande kur av inspiration och tänkvärda, intressanta levnadsöden. Med sin långa yrkeserfarenhet som turnerande illusionist på deltid - vid sidan om sitt arbete som arkitekt - har Wästlund här skapat en kavalkad av spännande och roliga kåserier om flera av våra mest älskade och berömda scen- och filmartister.

  5. 5/5 Robert Ö

    En underbar inblick i folkkära och historiska artisters berättelser. Holger lyckades fånga känslan av att sitta med ett bord underhållare och prata historier. Då och då leder en historia in till en annan, så där som det blir när man pratar, vilket ger det hela en organisk känsla. Och vår författare är ju själv en veteran från svensk underhållning, och den erfarenheten märks när han leder oss genom berättelserna.
    En underhållande och lättläst bok. Kan rekommendera den för alla intresserade av artist-världen.