Inbunden, Svenska, 2010
Natt i skolan
Av Helena Bross
101 kr
Skickas onsdag 14/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Succén med Klass 1b fortsätter! Lättlästa böcker där både killar och tjejer kan känna igen sig och där varje bok i serien har någon eller några av kompisarna i Klass 1b som huvudperson.Varför får bara femmorna åka på lägerskola och sova över? Orättvist tycker barnen i Klass 1b. De vill ju också. – Vi kan sova över i gympasalen, föreslår Oscar.Vilken tokig idé, tycker fröken, men föräldrarna säger ja. Man ska ha pyjamas och sovsäck med sig. Men nallen, ska den följa med? Tänk om någon skrattar?
"Natt i skolan" är den elfte helt fristående delen i serien om barnen i Klass 1b. Läs också: "Spöket i skolan", "Starkast i klassen", "Hemliga kompisar", "Världens finaste glasögon", "Ny i klassen", "Tandligan", "Vilse i skogen", "Vi vill ha disco", "Skrik och bajs" och "Ring 112!".
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2010-07-26
- Mått: 155 x 217 x 10 mm
- Vikt: 245 g
- Ålder: 6-9
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Läsålder: 6-9
- Serie: Klass 1 B
- Antal sidor: 64
- Förlag: Bonnier Carlsen
- Illustratör: Christel Rönns
- Medarbetare: Marit Messing
- ISBN: 9789163863554
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
13 recensioner, genomsnitt 4.7/5
- 5/5 Eva
Bok för nybörjare i läsning. Läs den gärna tillsammans med barnet, det finns mycket man kan diskutera efteråt. Boken känns verklig.
- 5/5 Pea
En perfekt bok att läsa för (sjuka) barnbarn i 6-8 årsåldern. Många igenkännande kommentarer och mycket fniss. Spännande och mysigt
- 4/5 Anna S
Jag gillade den men min son som är ungefär 3 1/2 år behövde höra den ett par gånger, sedan skrattade han högt åt läraren i nattmössa.
- 5/5 Said Verifierat köp
- 5/5 SoLo