Bokus
Emma Karinsdotter - Lisbet och Sambakungen, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2017

Lisbet och Sambakungen

Av Emma Karinsdotter

195 kr

Skickas idag. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Lisbet och Sambakungen är en galen, rolig och normkreativ högläsningspärla! Emma Karinsdotter är en ny stjärna på humorhimlen och för de skruvade illustrationerna står Augustnominerade Hanna Gustavsson.

Lisbet bor med sin farmor Sambakungen och den bistra piratkatten Sixten i ett vanligt hus på en vanlig gata.Farmor älskar geléhallon, att vinna internationella cykeltävlingar, glassagne, hemliga agentuppdrag och att tantsnuska med sin gamla flickvän, agenten Agatha Fox.

Lisbet älskar att rita. Helst saker som inte finns. För det mesta har hon hur kul som helst med farmor. Men ibland blir farmor lite för mycket. Då skulle det vara skönt med någon som var lite mer som hon själv. En dag kommer ett vykort. Där hälsas Lisbet välkommen till första klass. Farmor beter sig som om någon har dött:"Sommaren har dött, Lisbet. För i höst börjar skolan. Efter det blir det aldrig mer några somrar. Då blir det sommarlov istället, och dom går jättesnabbt."Tillsammans bestämmer sig Lisbet och farmor att göra så mycket det bara går av den sista sommaren i hela världen. Men egentligen tycker Lisbet att det ska bli ganska spännande att börja skolan. Hon kanske till och med får en kompis som mest är hennes ...

Lisbet och Sambakungen är en rikt illustrerad högläsningsbok med mycket crazyhumor, inte minst i Hanna Gustavssons färgillustrationer. Men parallellt med de galna upptågen ställs en allvarligare fråga: Har man rätt att få vara som man vill - även om man helst vill vara alldeles vanlig?

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2017-06-01
  • Mått: 155 x 220 x 23 mm
  • Vikt: 453 g
  • Ålder: 6-9
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Läsålder: 6-9
  • Serie: Lisbet och Sambakungen
  • Antal sidor: 186
  • Förlag: Bonnier Carlsen
  • Illustratör: Hanna Gustavsson
  • Medarbetare: Caroline Linhult
  • ISBN: 9789163894176
  • Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

17 recensioner, genomsnitt 4.8/5

  1. 5/5 -

    Jag och min dotter älskar denna bok!! Höga skratt, sorg och kärlek i hjärtat i en härlig blandning. Rekommenderar den starkt till alla, vuxna som barn.

  2. 4/5 Barnboksfamiljen

    I boken får vi följa Lisbet som gärna vill vara både sig själv och helt vanlig. Eftersom hennes föräldrar övergav henne vid födseln för att resa världen över så bor hon tillsammans med sin farmor som bjuder på en helgalen vardag där hon ständigt är närvarande för Lisbet.
    Farmor - som vill kallas Sambakungen - gillar att berätta om sitt agentliv samtidigt som hon ständigt äter geléhallon och surplar lingonsylt med sugrör. Plötsligt kan det vara dags för en cykeltävling, självklart utan hjälm. För inte cyklar man väl med huvudet tycker farmor?

    När Lisbet får reda på att det är dags att börja skolan till hösten så sörjer Sambakungen och säger att detta är hennes sista sommar. Kommande år kommer hon bara ha korta sommarlov. Men Lisbet är ändå nyfiken på att börja skolan och att lära känna Hanin som hon träffat utanför konditoriet och som ska gå i samma klass. Kanske kan de bli vänner? Men vad kommer farmor tycka om det? För farmor är van vid att spendera all sin tid med Lisbet och hitta på massor av skoj tillsammans med henne. Bäst att de passar på att ha en riktigt härlig och lång sommar tillsammans först.

    Detta är en galen och rolig bok med massor av finurliga detaljer. Men samtidigt finns det också djupare och mer eftertänksamma bitar i berättelsen. Exempelvis att bli sviken av någon som ska älska en men istället ha en annorlunda men väldigt engagerad farmor, längtan efter en vän och att våga vara sig själv.

    Boken är full av normkreativa detaljer där
    det läsande barnet är den som får fundera över vad som känns udda. Att boken är full av farmors fd flickvänner är inget min dotter reagerar på. Detta är heller aldrig något som poängteras utan presenteras enbart som självklart i boken. Däremot det knasiga att de gör GLASSAGNE - alltså lasagne men gjord på glass, maränger, geléhallon osv. Och detta smaskiga är inte efterrätt - utan mat! Åh vad dottern älskade den delen i boken.
    Härligt nog finns ett recept på denna "himmelska" rätt (sonens exakta ord) i slutet av boken. Vi var självklart tvungna att göra detta tillsammans samtidigt som vi fnissade med referenser från boken. Exempelvis att kalla marängerna för pastaplattor och glasslagret för göttfärssås. Finns det ett mer perfekt upplägg för att skapa läslust?

    För alla som redan har läst denna bok kan jag tipsa om att det till hösten kommer en uppföljare "Livets hårda skola". Den ska vi defintivt läsa! Håll utkik! Till er som inte läst "Lisbet och Sambakungen": Grattis! Ni har en helgalen och normkreativ högläsningsstund framför er.

  3. 5/5 Gustavs

    Detta är en fantastisk och tokig bok på samma gång.
    Den är fin och rolig.

    Relationen mellan Lisbet och farmor är fin och de tycker verkligen om varandra. Att farmor är en hemlig spion och vill äta gelehallon hela dagarna kanske inte hör till vanligheterna men det fungerar ändå. Farmor anser inte heller alltid att man måste göra som alla andra heller utan att det finns andra lösningar som är bättre.

    Detta är en inkluderande bok som får en att tänka till.
    Vi både skrattade och rynkade pannan åt tokigheterna i boken som också är allvarlig emellanåt.

    Denna bok rekommenderas varmt och är även en fin present att ge bort.

  4. 5/5 Frida
  5. 5/5 Ylva S