Bokus
Åsa Asptjärn - Wursten och veganen, E-bok

E-bok, Svenska, 2017

Wursten och veganen

Av Åsa Asptjärn

29 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Beskrivning

Klockan är två på natten när Wursten springer för livet genom skogen, möjligen förföljd av en satanist. Livet passerar revy. Eller åtminstone de senaste tre veckornas händelser. Det här är sommaren när man inte längre kan leka tre, illrar rymmer och att göra inbrott känns helt rimligt. Åsa Asptjärn briljerar i spänning, humor och relationsdramatik.

Bodil kallas Wursten för hon älskade korv när hon var liten. Det är sommarlovet efter sexan nu. Det är sommarlovet då det står klart för alla, inklusive Wursten, att det är slut mellan henne och Veronika, bästisen sedan de var fyra år. Veronika har gått vidare från hemliga klubbar och serietidningar till pms-känningar och Elias gäng på utomhusbadet.

Några gator bort i området flyttar veganen Diana in. Och nu börjar det hända grejer. Inte alldeles väntat för Wursten befinner hon sig snart nog i skogen, mitt i natten, i färd med att gräva ner stöldgods. Tillsammans med Diana har hon genomfört sin första politiska aktion.

Det här är en rakt igenom ljuvlig och oförutsägbar skildring av att inte vilja sluta med leken, om att göra slut med sin barndomsbästis, sörja och gå vidare. Det är en bok med ett älskvärt persongalleri, skriven med en oöverträffad humoristisk timing.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2017-09-05
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 190
  • Filformat: EPUB
  • Filstorlek: 1,6 MB
  • Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
  • ISBN: 9789163895845
  • Förlag: Bonnier Carlsen
  • Ålder: 9-12
  • Medarbetare: Nils Olsson
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

1 recensioner, genomsnitt 5/5

  1. 5/5 AgnesKenshin

    Underbart skrivet. (Älskar direkt författaren!) En är med de tre huvudkaraktärerna genom hela storyn. Läste den för veganism/djurrätt fanns med, och det slutade med gapskratt o en längtan att få vara med ungdomarna än mer. Hoppas finns fler ungdomsböcker med veganism budskapet¿och att dessa tre förbli på djurens sida!