Bokus
Lin Hallberg - Börja rida med Sigge : borsta och skritta, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2018

Börja rida med Sigge : borsta och skritta

Av Lin Hallberg

171 kr

Skickas imorgon. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Lin Hallberg och Margareta Nordqvist, radarparet bakom den bästsäljande och prisbelönta Sigge-serien har skapat nya böcker om den älskade lilla shetlandsponnyn Sigge.

I Börja rida med Sigge – Borsta och skritta, får vi möta två nya karaktärer, Saga och Harry, som ska börja rida på Brobygården. Det är pirrigt och nervöst och det är mycket att lära sig, tur då att de lite äldre stallskötarna, Elina och Mattis, finns där för att hjälpa till!

Att borsta en häst är kanske inte så lätt som det ser ut, och hur gör man när hästen inte vill öppna munnen för betslet eller spänner ut magen så att man inte kan dra sadelgjorden? Och vad menar ridläraren med korta och långa tyglar egentligen? I Börja rida med Sigge – Borsta och skritta får vi stallskötarnas och Sigges och Sams bästa tips för en härlig stund i stallet och hur man lär sig rida!

Fakta och tips blandas med en härlig läsupplevelse och boken blir ett måste för alla unga hästälskare som drömmer om hästar och ridning!

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2018-08-01
  • Mått: 175 x 247 x 11 mm
  • Vikt: 292 g
  • Ålder: 6-9
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Läsålder: 6-9
  • Serie: Börja rida med Sigge
  • Antal sidor: 48
  • Förlag: Bonnier Carlsen
  • Illustratör: Margareta Nordqvist
  • Medarbetare: Caroline Linhult
  • ISBN: 9789163898211
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

4 recensioner, genomsnitt 4.8/5

  1. 5/5 Reinholdsson

    Älskad av min 6åring! Lagom nivå på teorin som framförs på ett enkelt språk. Passar främst den yngre nybörjare ryttaren.

  2. 5/5 Barnboksfamiljen

    Jättebra detaljerad bok som funkar att läsa tillsammans med barnet. Kan bli något för detaljerad för de yngsta.
    Faktasidorna vävs samman med en saga som håller intresset uppe. Bra introduktion för oss nybörjarföräldrar till ett barn som just börjat rida.
    Bra med en kille bland ryttarna med!

  3. 5/5 Anna

    Dottern älskar Sigge! Vi har läst alla böcker som högläsning på kvällarna. Författaren skildrar livet i den åldern så fint samtidigt som den beskriver hästlivet precis så mysigt det är.
    Denna bok som är en faktabok gick hem hos dottern som vill lära sig allt om hästar. Boken har samma "atmosfär" som kapitelböckerna med många fina bilder.

  4. 4/5 Lena L