Universums krav på jorden
99 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.
Prova gratis i 60 dagar →Fler format och utgåvor
Beskrivning
G-20 ledarna i världen gör ett sista desperat försök att förhindra, att ett totalt kärnvapenkrig bryter ut, som kan ödelägga allt liv och natur på Jorden.
De försöker också rädda ländernas ekonomier, som är i fritt fall, då merparten av resurserna går till kapprustning. Man har krismötet en vacker försommardag i Stadshuset, i Stockholm, Sverige.
Plötsligt sänker sig en åttkantig silverglob, åtta meter i diameter, ned i öppningen i Stadsgården inne i Stadshuset, och en liten silverklädd varelse, stor som en treårig pojke, lämnar silvergloben och börjar agera.
Är det angrepp från en livsfarlig terrorist, som hotar alla världens ledare och övriga diplomater, försvarsexperter, och andra, över 500 st, där inne i Stadshuset?
Eller är det besök från Universum? Kanske något fantastiskt?
Ingemar H. Drogell
Affärsjurist och leder en företagsgrupp. Engagerad i några organisationer för gemenskap och samhällsutveckling.
Flera års engagemang i psykologiska försvaret och i Fredsfrågor. Har skrivit några böcker för företagare om deras egna och företagens utveckling. Djur och natur är viktiga inslag i hans liv.